Elektrownia atomowa po polsku

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 09:20
- Na świecie mamy kilkaset reaktorów różnego typu i z tego co wiem, ta flota cały czas się rozbudowuje – tak o rozwoju energetyki jądrowej mówił w "Czwartym Wymiarze" dr Przemysław Olbratowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio

Jeśli Polska miałaby zrezygnować z budowy elektrowni atomowej musiałaby zaspakajać swoje potrzeby dzięki elektrowniom konwencjonalnym, czyli działającym na węgiel, ropę, gaz ziemny, gaz łupkowy, bądź zasilanym źródłami odnawialnymi, czyli wiatrem, energią geotermalną lub słoneczną. Jak zapowiada gość „Czwartego Wymiaru”, przyszłością energetyki będzie fuzja termojądrowa.

Niewątpliwą zaletą posiadania elektrowni jądrowej jest długi okres możliwej i bezpiecznej eksploatacji potrzebnego do jej pracy paliwa.

- W przyszłości być może nastąpią zmiany jakościowe. Będziemy mieli zupełnie nowe typy reaktorów, które pozwolą nam korzystać z innych paliw, np. toru, a nie uranu – mówi dr Przemysław Olbratowski.

Jak tłumaczy gość Czwórki, strach i negatywne postawy wobec budowy elektrowni atomowej w Polsce wynikają głównie z niewiedzy. Dlatego m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego dokładają wszelkich starań by edukować społeczeństwo.

- Wydaje się, że podaż energii jest w Polsce bardzo ograniczona, a popyt będzie rosnąć. Jeżeli porównamy zużycie energii na mieszkańca w Polsce ze zużyciem na Zachodzie, to widać, ze jest ono znacznie niższe, czyli możemy się spodziewać wzrostu – tłumaczy dr Olbratowski.

A o ile więcej energii dostarcza elektrownia jądrowa od elektrowni węglowej? Jakie warunki muszą być spełnione, by w Polsce powstała  elektrownia atomowa? Posłuchaj fragmentu audycji „Czwarty Wymiar”, który znajdziesz w ramce po prawej stronie.

KaW

Czytaj także

Czwórka na targach CeBIT

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 12:00
4 200 wystawców z 70 krajów. 20 hal konferencyjnych, centra konferencyjne, pokoje spotkań… Od 1 marca Hanower stał się stolicą najnowszych technologii. Jest tam też nasz człowiek, Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrzuć na ząb… laser!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 11:00
Nie taki dentysta straszny, jak go malują? Dzięki najnowszym technologiom obawy przed wizytą u stomatologa mogą odejść w zapomnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakręcony samochód, czyli… SpinCar

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 11:06
To pojazd, który jest oparty na innym rodzaju podwozia niż dotychczasowe samochody – tak w skrócie wyjaśnia ideę swojego wynalazku dr inż. Bogdan Kuberacki.
rozwiń zwiń