To przełom. Dotąd był z tym kłopot. Wynalazek znajdzie zastosowanie zarówno na rynku konsumenckim jak i medycynie czy przemyśle – informuje magazyn Technology Review.
Zwykłe ekrany dotykowe używają do sterowania pół elektromagnetycznych. Zamknięcie obwodu następuje poprzez przyłożenie palca. Naukowcy szwedzcy pracujący dla firmy technologicznej FlatFrog opracowali nową technologię sterowania – detekcję światła rozproszonego na płaszczyźnie (PSD). Pozwala ona używać ekranu dotykowego w rękawiczkach, rękawicach oraz poprzez np. cienką folię.
Jak powiedział Technology Review Ola Wassvik, wiceprezes ds. technologii w FlatFrog, zwykłe ekrany dotykowe tracą wydajność i czytelność, jeśli są zabrudzone. W przypadku wielu dotknięć symultanicznych lub następujących zaraz po sobie, sterowniki ekranu generują błędy. Technologia detekcji światło rozproszonego pozwala na wykrycie nawet 40 jednoczesnych dotknięć bez zakłóceń, rozmycia czy opóźnień obrazu.
Technologia PSD polega na detekcji światła rozproszonego. Źródłem są mikrodiody laserowe, umieszczone na obrzeżu ekranu, tak, aby światło równomiernie pokrywało całą jego płaszczyznę. Zmiany rozproszenia wykrywane są przez detektory umieszczone w rogach ekranu.
Wyświetlacze dotykowe z zainstalowaną technologią PSD trafiłyby na główny rynek konsumencki – do tabletów i smartfonów oraz do wielkoformatowych ekranów prezentacyjnych i wyświetlaczy przemysłowych. Znalazłyby tez zastosowanie w urządzeniach medycznych, gdzie bardzo istotna jest bezawaryjna praca ekranów dotykowych.
FlatFrog, która pokazała 32 calowy dotykowy ekran LED Multitouch 3200, o jakości HD i grubości 55 mm, na styczniowych targach ISE Trade Show w Amsterdamie, chce sprzedawać zarówno technologię, jak i gotowe wyświetlacze.
(ew/pap)