Do konkursu Czwórka zgłosiła cykl materiałów, który emitowany był w serwisach informacyjnych 15 września w ramach „Tematu dnia”. Reporterzy stacji – Anna Depczyńska, Mateusz Gołębiewski, Marek Nowacki i Maciek Oswald – rozmawiali m.in. z osobami, które wyjechały na wymianę w ramach program Erasmus+; sprawdzali, jak poradzić sobie finansowo na takim wyjeździe; na jakim etapie studiów najlepiej wyjechać; a także jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów polskich studentów.
Ale Erasmus+ to nie tylko wyjazdy studenckie, ponieważ na wymianę jeżdżą też młodsi ludzie. Dlatego reporterzy Czwórki rozmawiali z uczniami szkół ponadpodstawowych. – W "Wiadomościach" poruszyliśmy tez temat wyjazdów na Erasmusa dla Młodych Przedsiębiorców. Korzystać oni mogą z praktyk i staży w zagranicznych firmach – wyjaśnia Paweł Malinowski, kierownik redakcji.
– Radiowa Czwórka najpełniej omówiła antenowo to, co młodych ludzi zastanawia przed podjęciem decyzji o wyjeździe na Erasmusa – wyjaśnia werdykt jury jego członek – Krzysztof Szwałek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
"Temat Dnia" to cotygodniowy cykl materiałów reporterskich emitowanych w każdy piątek w radiowej Czwórce. – Wybieramy jeden temat, który jest realizowany bardzo szczegółowo – przygotowywanych jest nawet 10 materiałów reporterskich. W "Wiadomościach" mówimy o edukacji, rozwijaniu swoich pasji, ekologii, sporcie, nie są nam obce też trudne tematy takie, jak przemoc czy uzależnienia z jakimi borykają się młodzi ludzie – dodają nagrodzeni dziennikarze.
Gala wręczenia nagród odbyła się 7 grudnia w Reducie Banku Polskiego w Warszawie.
***
Konkurs EDUinspiracje – Media adresowany jest do dziennikarzy, którzy w inspirujący sposób przedstawiają programy i inicjatywy zarządzane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, pełniącą rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+. W tegorocznej edycji oceniane były materiały, których tematyka dotyczyła działań podejmowanych m.in. w ramach programów: Erasmus+, eTwinning, Eurodesk, Europass, Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.
Materiały oceniane były w kategoriach: „Unijne projekty edukacyjne – odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesna Europa”; "Przekraczanie granic – zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych"; "Projekty edukacyjne w reportażach".
Patronat nad konkursem objął magazyn Press, a w jury zasiedli m.in. członek zarządu FRSE Anna Salamończyk-Mochel, prof. Dariusz Rott, redaktor naczelny „Europy Dla Aktywnych” Krzysztof Szwałek oraz dziennikarz Marek Zając.
mat. pras./ac/kul