Namiętności” to spektakl, który powstał na kanwie trzech opowiadań Isaaka Singera: „Brody”, „Wielbicielki” i „Przygody”. Jest w nich opowiedziana historia trzech kobiet, które uzależniają swoje życie od... wizyty u Autora. Wszystkie przychodzą do niego po ratunek, zrozumienie, radę. Jedna z nich chce uratować męża, którego niezwykle kocha. Dowodem tego jest broda, którą zapuściła kilka lat wcześniej. Jej mąż, który jest pisarzem, umiera. Jedyne co może dla niego zrobić w ostatnich chwilach życia, to zdobyć przychylną recenzję od Autora. Druga kobieta właśnie rozstała się z mężem. Odwiedza Autora, by teraz on zaspokajał jej seksualne potrzeby. Trzecia kobieta jest tajemnicą. Jest szalona i odchodzi szalona. „To, że przedstawiona sytuacja dotyczy w dużym stopniu kobiet, nie ma znaczenia. Ta sztuka mówi o człowieku i o jego tajemnicach- dodaje Izabella Cywińska.
Jak to u Singera bywa namiętności i manie uosobione zostaną przez widma i duchy, które w postaci chóru pojawia się na scenie. Komentarz do namiętności ludzkich stanowiły będą piosenki napisane przez Andrzeja Poniedzielskiego do muzyki Jerzego Satanowskiego.
Fragmenty spektaklu i rozmowy z twórcami
W roli Autora zobaczymy Grzegorza Damięckiego. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Henryk Łapiński, Jerzy Kamas.Jako Chór wystąpią: Halina Łabonarska, Dorota Nowakowska i Jan Janga Tomaszewski.
Premiera spektkalu 29 marca na deskch Teatru Ateneum.
Isaak Bashevis Singer (1889- 1991) - pisarz polsko-amerykańsko-żydowski, tworzący głównie w języku jidysz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978, którą to nagrodę otrzymał „za pełną pasji sztukę narracji, która wychodząc z tradycji polsko-żydowskiej, odnosi się do uniwersalnej kondycji życia ludzkiego”. Do pereł literatury światowej należą krótkie opowiadania Singera, cenione nie tylko za narratorski kunszt ,ale i za czysty, precyzyjny styl oraz sportretowanie zastępu niezwykle barwnych i żywych postaci.