Nauka

Nowy stary teatr

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 16:04
Czy poszukiwany od prawie dwóch wieków teatr w Acharnes został wreszcie odnaleziony?

Jak podała w zeszłym tygodniu prasa grecka i amerykańska, podczas prac konstrukcyjnych na jednym z ateńskich przedmieść archeolodzy odkopali starożytny teatr. Jak dotąd w stolicy Grecji znaliśmy tylko dwa podobne budynki – a przecież Ateny są miejscem, gdzie zachodnioeuropejska sztuka teatralna w ogóle się narodziła!

W północno-zachodnim rejonie Menidi na przedmieściach greckiej stolicy zlokalizowano piętnaście koncentrycznych rzędów ław. „Wydaje się, że kolejne leżą pod bięgnącą w pobliżu drogą” – powiedział Associated Press Vivi Vassilopoulou greckiego Ministerstwa Kultury. – „Pozostałości budowli odkryto podczas prac wykopaliskowych poprzedzających konstrukcję w tym miejscu nowego budynku. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, żeby wyciągać jakieś wnioski”. Wiek teatru nie został jeszcze jednoznacznie określony, choć sugeruje się, że może on pochodzić z IV wieku p.n.e. Więcej szczegółów pojawi się na pewno w trakcie dalszych wykopalisk.

Menidi prawdopodobnie zostało wzniesione na miejscu starożytnego Acharnes, największej wśród wiosek otaczających dawne Ateny. Teatr, który się w niej mieścił był wzmiankowany w przekazach starożytnych, nikt jednak, aż dotąd, nie znalazł pozostałości tej imponującej budowli. Gdyby odkryty budynek okazał się właśnie teatrem w Acharnes, byłaby to prawdziwa sensacja. Budowli, o której mowa, archeolodzy poszukują bowiem od dwóch wieków!

Acharnes było wiązane z Dionizosem. Ateńczycy wierzyli, że pierwsza winorośl, święta roślina tego boga, rosła właśnie tam. Nic dziwnego, że w wiosce znajdował się teatr – nie zapominajmy, że tradycja teatralna w Grecji wiązała się właśnie z bogiem wina. Największy i najbardziej znany z ateńskich teatrów – Teatr Dionizosa na stokach Akropolu – był miejscem, gdzie podczas Dionizji w starożytności wystawiano sztuki. To tam prezentowali swoje dzieła Ajschylos, Sofokles i Eurypides.

Greckie teatry powstawały od VI wieku p.n.e.. Budowano je zwykle na wzgórzach, wykorzystując naturalny spadek terenu przy konstrukcji ław widowni. Największe z nich mogły mieścić wiele tysięcy widzów.

Eugeniusz Wiśniewski

Czytaj także

Mity historii: „Żyzne ziemie Mezopotamii”

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 10:59
Pogląd, że Mezopotamia była zawsze uboga w surowce naturalne, jednak bogata w żyzne gleby, jest błędny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak powstał Kolos

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2008 08:26
Oblężenie Rodos przyczyniło się do powstania jednego z Siedmiu Cudów Świata.
rozwiń zwiń