"Chopin i Jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 11:51
V Edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa". Organizatorem Festiwalu, który potrwa do 31 sierpnia jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Na festiwalowy program festiwalu składa się 11 koncertów symfonicznych, 13 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Od Staiera do Staiera".

Najważniejszą postacią festiwalu będzie właśnie Andreas Staier, wszechstronny artysta, specjalista od instrumentów klawiszowych od najwcześniejszej muzyki klawesynowej do romantycznych dzieł Schumanna, wykładowca i członek wielu zespołów, m.in. Concerto Köln, z którym wystąpi w Warszawie. Gościem festiwalu będzie również Martha Argerich, która wykona m.in. Polonez na fortepian i wiolonczelę Fryderyka Chopina oraz, wspólnie z braćmi Renaud i Gautierem Capuçon, Koncert potrójny Beethovena.

Podczas festiwalu wystąpi ponad 300 wykonawców, m. in. laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Garrick Ohlsson, Emanuel Ax, Janusz Olejniczak i Magdalena Lisak.

Wydarzeniem i nowością festiwalu będzie wykonanie oratoriów Stworzenie świata Haydna z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Eliasz Mendelssohna z Collegium Vocale Gent i Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe. Koncert Stworzenia świata, jednego z ulubionych utworów Chopina, zostanie przygotowany specjalnie dla dzieci.

Organizowany od 2005 r. Festiwal "Chopin i Jego Europa" od pierwszej swojej edycji został uznany za wydarzenie wysokiej rangi artystycznej. Głównym jego celem jest prezentacja twórczości Fryderyka Chopina w szerokim kontekście kulturowym, pokazanie bogatych źródeł stylu kompozytora, jego związków z kompozytorami XIX wieku, jak i twórcami innych generacji.





Czytaj także

"Sercem Polak – Fryderyk Chopin”

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 20:09
Autorzy programu przybliżają atmosferę pobytu Chopina w Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchając Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 21:00
.Rozpoczął się Rok Chopinowski - w 200 rocznicę urodzin kompozytora. Jak jednak słuchać Chopina, żeby wydobyć go ze zbyt dobrze znanego tła rozmaitych uroczystych okazji....
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin według profesora Tomaszewskiego: Panowie, kapelusze z głów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 19:06
Dwójka przypomina znakomity cykl audycji autorstwa wybitnego muzykologa, który nagrany został na przełomie stuleci z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowskie czarne konie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 10:00
W Płytomanii trzecia odsłona erudycyjnych, dowcipnych , a czasem przewrotnych rozważań o chopinowskiej fonografii.
rozwiń zwiń