Wśród uhonorowanych są między innymi ofiary katastrofy smoleńskiej: prezes IPN Janusz Kurtyka oraz doktor Bożena Łojek i Stefan Melak z Komitetów Katyńskich.
Kapituła uznała, że prezes Janusz Kurtyka nie bał się występować o prawdę historyczną, a ponadto przywracał pamięć o zapomnianych bohaterach, chociażby o Żołnierzach Wyklętych - powiedział IAR rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
Nagrodzony pośmiertnie przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak przez wiele lat był niezwykle wytrwały w walce o przywrócenie prawdy o Katyniu - powiedział jego brat Andrzej Melak. Zapowiedział, że Komitet nie spocznie aż wypełni testament ideowy Stefana Melaka i doktor Bożeny Łojek.
Laureatem Kustosza Pamięci Narodowej jest także ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski - zasłużony jako działacz opozycji solidarnościowej, a w ostatnich latach bezkompromisowy publicysta. W swych publikacjach ujawniał nazwiska duchownych, którzy współpracowali z SB.
Wydał też ksiazkę o zbrodniach banderowców wobec Polaków, co jak mówi było tematem ostatnio niewygodnym. Duchowny wspominał: "W jednej z rozmów z profesorem Kurtyką uznaliśmy wspólnie, iż najbardziej niebezpiecznym dziś zawodem nie jest saper, ani kierowca tirów, lecz historyk - który jest wciąz atakowany. Zresztą głównie przez tych, którzy tych książek nie czytali " - powiedział IAR ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski.
Kustoszem Pamięci Narodowej zostali też profesor Jan Łopuski i Muzeum Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Kamienica w Warszawie. Poprzedził ją spektakl "Apel Katyński" w reżyserii Emiliana Kamińskiego.
Nagroda została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W skład Kapituły wchodzą m.in. kolejni laureaci a przewodniczy jej prezes IPN.
to