Nike dla dramatu Słobodzianka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 09:00
Tadeusz Słobodzianek - autor książki podejmującej temat mordu w Jedwabnem - jest laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
Audio

Nagroda Nike dla "Naszej klasy" to pierwsza w 14-letniej historii wyróżnienia nagroda dla dramatu.

- Czuję, że to jest nagroda dla polskiej dramaturgii, nieznanej, niedocenianej. Koledzy dramaturdzy - to nagroda dla nas wszystkich - powiedział po otrzymaniu nagrody Tadeusz Słobodzianek.

Dramat "Nasza klasa" został osnuty na historii Jedwabnego. Bohaterami są polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły w małym miasteczku. Kolejne "lekcje" pozwalają poznać ich dramatyczne losy - rosnącą niechęć, bestialski mord, pragnienie odwetu. Wspólnota uczniów rozpada się, ale też trwa związana złą pamięcią.

- Mam świadomość, że pokazuję obraz Polaków, do którego nie przywykliśmy. Nie możemy przez całą historię powtarzać, że jesteśmy Mesjaszem Narodów, że tylko nam zadawano cierpienie. My też je zadawaliśmy. (...) Nie miałem poczucia, że podejmując ten temat działam odważnie, raczej miałem poczucie bezradności, poczucia wielkiego współodczuwania wobec wszystkich - morderców i mordowanych, świadków, ludzi, którzy nie potrafią z tym sobie poradzić do dziś dnia. Fundamenty dzisiejszej Polski są oparte również na tym, co wydarzyło się w 1941 roku, gdy Polacy pomagali Niemcom "robić porządek" - powiedział Słobodzianek - Uważam, że to była jedna z największych tragedii, jaka wydarzyła się w Polsce XX-wiecznej i należy o niej mówić, nie wolno o niej zapomnieć. Chciałem zaprosić czytelników do rozmowy o polskiej duszy - dodał laureat.

Przewodnicząca jury Grażyna Borkowska w laudacji podkreślała, że Słobodzianek otrzymał nagrody także za mistrzowską formę literacką.

- Nagradzamy go za sposób, w jaki o tym mówi, za formę dramatu, który w sposób wstrząsająco prosty, a jednocześnie niesłychanie przemyślany, kreśli historię katów i ofiar, morderców i mordowanych - powiedziała przewodnicząca jury.

Tadeusz Słobodzianek jest dramatopisarzem, reżyserem, krytykiem teatralnym. Był współzałożycielem Teatru Wierszalin. Od 2003 roku prowadzi warszawskie Laboratorium Dramatu - teatr i ośrodek badawczy wspierający współczesną dramaturgię. Ostatnio został nowym dyrektorem warszawskiego Teatru na Woli.

16 października właśnie w warszawskim Teatrze Na Woli odbędzie się premiera nagrodzonego dramatu "Nasza klasa". Spektakl reżyseruje Ondrej Spišák.

Czytaj także

Nike rozdane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2009 08:49
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki został uhonorowany Literacką Nagrodą NIKE za tom poezji "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach". Książka Tkaczyszyna-Dyckiego to jedyny tomik poezji wśród książek nominowanych do tegorocznej nagrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nike 2010 - nominacje

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:50
Do 14. nagrody literackiej NIKE zgłoszono 340 książek. Znana jest już lista 20 publikacji nominowanych do finału konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Kościelskich dla Marcina Kurka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 15:00
Obradujące w Lozannie jury Nagrody im. Kościelskich postanowiło nagrodzić poemat "Oleander" Marcina Kurka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nike dla Słobodzianka, Radomsko Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 12:44
Relacja w wręczenia prestiżowej Nagrody Literackiej oraz zapowiedź festiwalu w Radomsku.
rozwiń zwiń