"Budyń" w kinie - film o Jacku Szymkiewiczu na Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 15:51
Festiwal Millennium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami, odbędzie się w dniach 9-18 maja. W ramach wydarzenia swoją premierę będzie miał film Sebastiana Juszczyka "Szkoda, że nareszcie", który przedstawia postać Jacka "Budynia" Szymkiewicza - charyzmatycznego artysty, muzyka, lidera grupy Pogodno. 
Koncert Pogodno w Czwórce
Koncert Pogodno w CzwórceFoto: (fot. Wojciech & Filip Jurzyk)

Trudno znaleźć jedno słowo na określenie Jacka "Budynia" Szymkiewicz - był poetą, artystą, muzykiem, nietuzinkową osobowością sceniczną z wielką pasją muzyki i życia. Zmarł w kwietniu 2022 roku w wieku zaledwie 48 lat. Pośmiertnie został uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

Sebastian Juszczyk przywołuje postać Jacka na srebrnym ekranie. "Szkoda, że nareszcie" to przypomnienie obecności lidera Pogodno, współtwórcy duetu Babu Król, który zostawił nam ogromny dorobek artystyczny i przesłaniem, by garściami czerpać z życia. 

Premiera filmu odbędzie się podczas 22. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach w Światowidzie i Rialto. W "Szkoda, że nareszcie" Postać Budynia ukazana jest bez kategoryzacji, specjalnych ubarwień i ustalonej tezy. Budyń był twórcą niebanalnym, trudnym do uchwycenia, czułym i empatycznym, ale także nieoczekiwanie szalonym i kontrowersyjnym. To opowieść o relacjach międzyludzkich, zdrowiu psychicznym i uzależnieniach, a wszystko dzieje się na tle społecznego przełomu lat 90. ubiegłego wieku.



"Szkoda, że nareszcie" w konkursie Nos Chopina

Na 22. Millenium Docs Against Gravity "Szkoda, że nareszcie" powalczy o Nos Chopina. Tym samym Jacek "Budyń" Szymkiewicz staje w jednym rzędzie z takimi gwiazdami kultury jak m.in.: Herzog, Chaplin, Miyazaki, Martin Parr, Amanda Lear, bohaterami pozostałych wybranych filmów. W konkursie zostanie zaprezentowanych 10 obrazów o artystach i artystkach przeróżnych dziedzin sztuki.

Zobacz też: 


Pokaz filmu o Jacku Szymkiewiczu zapowiada się jako jedno z najbardziej poruszających wydarzeń festiwalu. To okazja do przypomnienia o artyście, o którym Krzysztof Zalewski, w pożegnaniu przyjaciela, pisał, że to poeta polskiego rocka. 


Festiwal MDAG w tym roku odbywa się pod hasłem "Między nami cały świat", a historia Budynia doskonale wpisuje się w ten motyw - był przecież artystą, który całym sobą budował relacje: z publicznością, bliskimi, muzyką, światem.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @szkodazenareszcie

Warto pamiętać, że wydarzenie otwiera drogę do najważniejszych wyróżnień w świecie kina, ponieważ pod koniec zeszłego roku Millennium Docs Against Gravity znalazło się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

***

pj

Czytaj także

Nie żyje Jacek Szymkiewicz. "Budyń" miał 47 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:00
W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł nagle Jacek "Budyń" Szymkiewicz, jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie rockowej. Znany jako lider zespołu Pogodno, nagrywał również płyty solowe oraz m.in. z grupą Babu Król.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń