Pszczółka Maja ma już 50 lat. Animacja zadebiutowała w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2025 14:09
Pół wieku temu japońska telewizja pokazała pierwszy odcinek "Mitsubachi Maya no Bōken". Cztery lata później wieczorynka z tytułową Mają zadebiutowała w Polsce. Oglądaliśmy ją przez lata, a jeśli ktoś ma chęć na powrót do przeszłości to animacja będzie dostępna za darmo w TVP VOD oraz TVP ABC (od 4 lipca). 
Animacja Pszczółka Maja powstała 50 lat temu
Animacja "Pszczółka Maja" powstała 50 lat temuFoto: mat.pras./TVP

Pszczółkę Maję znamy jako postać z ekranu telewizora, niewielu jednak wie, że serial powstał w oparciu o książkę niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa "Pszczółka Maja i jej przygody". Publikacja ukazała się drukiem już w 1912 roku. 

Z Niemiec do Japonii, a potem znów do Europy - tak zaczęła się "Pszczółka Maja"

Japoński serial animowany pt: "Mitsubachi Maya no Bōken” powstał w 1975 roku, a w Polsce był niezwykle popularny w latach 80. i 90. XX wieku. W animacji pojawiło się znacznie więcej bohaterów niż w książce, w tym największy przyjaciel Mai - truteń Gucio. Tytułowa bohaterka jest pszczółką niesforną. Nie słucha wykładów nauczycielki, panny Klementyny, a zamiast życia w ulu, bardziej interesuje ją świat zewnętrzny. Domem Mai staje się łąka, na której poznaje nie tylko kolejnych przyjaciół, ale i wrogów. Przeżywa wiele przygód, od bardzo wesołych do wręcz dramatyczne. Pomaga innym owadom lub drobnym zwierzętom, szybko stając się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych postaci na łące.

Karel Gott i Zbigniew Wodecki - mistrzowie pszczelej piosenki

Po premierze w japońskiej telewizji serial zaczął podbijać Europę. Powstała zupełnie nowa piosenka tytułowa, do której muzykę napisał słynny czeski kompozytor, Karel Svoboda - autor wielu hitów śpiewanych przez supergwiazdora Karela Gotta. To właśnie on wykonał ją w wersji czeskiej, słowackiej oraz niemieckiej.


W polskiej wersji językowej japońskiej animacji piosenkę zapraszającą na serial mistrzowsko wyśpiewał Zbigniew Wodecki, choć wcale nie miał na to ochoty. Utwór stał się jednym z naszych największych przebojów. - Pyknąłem to, ale nie wiedzieliśmy, że to będzie aż 116 odcinków. Zostałem na długie lata pszczołą przypadkiem. Pociągnęła mnie na tych swoich skrzydełkach, pracowite stworzenie - opowiadał w Jedynce Zbigniew Wodecki.

Pszczółka Maja - to nie jest polska animacja

Polska wersja "Pszczółki" jest tak znakomita, że niektórzy widzowie są przekonani, że to nasza, rodzima produkcja. Dubbingiem zajęła się głównie Zofia Dybowska-Aleksandrowicz. Tytułową bohaterkę Maję zagrała Ewa Złotowska, a w roli Gucia wystąpił Jan Kociniak. W Filipa wcielił się Andrzej Gawroński, a głosu Aleksandrowi użyczył Henryk Talar. 

Tekst piosenki wykonanej przez Zbigniewa Wodeckiego zna w Polsce każdy, ale i sama bajka przyciąga przed ekrany wciąż nowych widzów. Nic więc dziwnego, że Telewizja Polska zdecydowała się znów do niej wrócić. Od 4 lipca można będzie ją oglądać na TVP ABC - codziennie jeden odcinek. Wszystkie odcinki "Pszczółki Mai" są dostępne za darmo w TVP VOD (Dla dzieci, Oglądaj na TVP VOD).

***

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Za kulisami powstawania kultowych animacji. Wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 07:25
Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kubuś Puchatek" dobrem powszechnym. Wygasły prawa autorskie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:37
Kubuś Puchatek i spółka trafili do amerykańskiej domeny publicznej, a to dlatego, że wygasły do niego prawa autorskie. Tym samym Puchatek stał się dobrem publicznym i od początku 2022 roku może być przetwarzany i remiksowany bez specjalnego pozwolenia czy opłat.
rozwiń zwiń