Przegląd filmowych premier rozpoczynamy od filmu "Do ostatniej kości", w reżyserii Luci Guadagnino, twórcy takich obrazów "Suspiria", "Nienasyceni" czy kultowych już "Tamtych dni, tamtych nocy".
"Do ostatniej kości" otrzymał na ostatnim Festiwalu w Wenecji nagrodę za reżyserię i debiut aktorski. - Jest to pierwszy film reżysera nakręcony w Stanach Zjednoczonych. Do współpracy reżyser ponownie zaprosił Timothéego Chalameta, z którym pracował przy obrazie "Tamte noce i tamte dni" - opowiada krytyk. - To był dla nich przełomowy film. Timothée dostał pierwszą nominację do Oscara, a Guadagnino zaistniał szerzej w filmowym świecie.
Film "Do ostatniej kości" to historia nastoletniej dziewczyny, która mieszka w małym miasteczku z ojcem. Zostaje ona zaproszona na imprezę do jednej z koleżanek i wtedy akcja nagle przyspiesza.
- Guadagnino i scenarzysta David Kajganich nie rezygnują z waloru szoku. Wybornie usypiają czujność widza. Prolog kończy się incydentem, w wyniku którego główna bohaterka, 16-letnia Maren (znana z "Waves" Taylor Russell), zostaje porzucona przez jedynego opiekuna - opowiada Łukasz Muszyński. - Z aktem urodzenia i małą sumą pieniędzy w kieszeni dziewczyna wyrusza na poszukiwanie matki, której nigdy nie poznała. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jest kanibalką. Podczas podróży spotyka innych kanibali, jednym z nich jest buntowniczy Lee, którego gra Timothée Chalamet. Staje się on jej przewodnikiem i towarzyszem podróży. Między młodymi rodzi się uczucie. Guadagnino podchodzi do swoich bohaterów z czułością i empatią. Moja ocena dla tego filmu: 8 na 10.
Źr. Youtube/Do ostatniej kości - oficjalny zwiastun#1 PL
Zbliżają się święta, więc nie może zabraknąć filmów o tej tematyce. Tym razem film w nieoczywistej konwencji. - W filmie "Święta inaczej", w głównej roli występuje Daria Widawska. Z pozoru życie bohaterki wydaje się poukładane. Pracuje w bibliotece, ma męża, dwójkę dzieci, córka studiuje za granicą - opowiada gość Czwórki. - Przed świętami mąż oświadcza, że znalazł młodszą partnerkę, z którą pragnie spędzić i święta, i resztę swych dni. Córka także zapowiada, że nie przyjedzie. Główna bohaterka jest załamana, postanawia więc uciec, zniknąć. Przez cały film śledzimy perypetie głównej bohaterki i jej dzieci.
Źr. Youtube/Święta inaczej - Zwiastun PL (Official Trailer)
Kolejnym filmem, który wchodzi na ekrany, jest dokument "Moonage Daydream", poświęcony życiu i twórczości Davida Bowiego. Od swojej premiery na festiwalu Cannes film reklamowany jest jako doświadczenie immersyjne. - Najlepiej oglądać dokument w IMAX-ie. Bohaterem jest David Bowie - artysta, który wciąż się zmieniał i potrafił być krok przed wszystkimi - opowiada rozmówca Kasi Dydo. Artysta czerpał z undergroundu i z tego, co jest niszowe. Wprowadzał to wszystko do mainstreamu i nadawał ton muzyce popularnej.
Film głównie opiera się na materiałach związanych z artystą. Reżyser zaprasza, żebyśmy weszli do życia i głowy Davida Bowiego i przekonali się, co sprawiało, że miał niesamowite pomysły i taką siłę rażenia. - Film jest kosmiczny, to tak jakbyśmy wsiedli na pokład statku kosmicznego i polecieli w daleką galaktykę z Major Tomem, czyli Davidem Bowiem za sterami - mówi Łukasz Muszyński. - Historię życia i fenomenu Davida Bowiego oceniam na 8 z 10.
19:23 Czwórka/Stacja Kultura - premiery 25.11.2022.mp3 Łukasz Muszyński opowiada o filmowych premierach tygodnia (Czwórka/Stacja Kultura)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 10.17
aw/kor