Uczestnicy mundialu 2010: Chile (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 11:47
Po dwunastu latach przerwy reprezentacja Chile wystąpi w finałowym turnieju mistrzostw świata

Po dwunastu latach przerwy reprezentacja Chile wystąpi w finałowym turnieju piłkarskich mistrzostw świata. Będzie to dla nich ósmy mundialowy start w historii. Największy sukces drużyna Chile odniosła w 1962 roku, kiedy w turnieju rozgrywanym na własnym terenie, po wyeliminowaniu Szwajcarii, Włoch, Związku Radzieckiego i Jugosławii, zajęła ostatecznie trzecie miejsce. Powtórzenie tamtego sukcesu wydaje się być zdecydowanie poza zasięgiem "La Roja", którzy w rozgrywkach grupowych rywalizować będą z ekipami Hiszpanii, Hondurasu i Szwajcarii.

W eliminacjach do afrykańskiego turnieju podopieczni Marcelo Bielsy wywalczyli awans jako trzecia drużyna z Ameryki Południowej, ustępując tylko reprezentacją Brazylii i Paragwaju, a wyprzedzając faworyzowaną Argentynę.

W składzie reprezentacji przeważają zawodnicy występujący na co dzień na europejskich stadionach. W zespole brakuje być może gwiazd z pierwszych stron gazet, ale piłkarze powołani przez Argentyńczyka Marcelo Bielsę to z reguły doświadczeni gracze, którzy na pewno nie spalą się psychicznie przed pierwszym gwizdkiem. Liderem i zarazem największą nadzieją reprezentacji jest występujący na co dzień w hiszpańskim Realu Saragossa napastnik Humberto Suazo, którego w ataku wspierać będzie zawodnik rosyjskiego CSKA Moskwa Mark Gonzalez. Silnym punktem zespołu powinna być też formacja obronna, w której pierwszoplanową rolę odegrać powinni Arturo Vidal i Mauricio Isla.

Trenerem zespołu od 2007 roku jest Argentyńczyk Marcelo Bielsa, który po Copa America 2007 zastąpił na tym stanowisku Nelsona Acostę. Bielsa to były argentyński piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. Karierę trenerską rozpoczynał w połowie lat 80., kiedy to został trenerem swojego macierzystego klubu Newell's Old Boys, z którym ku uciesze fanów dwukrotnie zdobył mistrzostwo Argentyny oraz tyle samo razy grał w finale Copa Libertadores. Przez sześć lat prowadził także reprezentację Argentyny, z którą w 2002 roku nie zdołał wywalczyć awansu z grupy podczas azjatyckiego mundialu. Zrezygnował dwa lata później zaraz po Igrzyskach Olimpijskich, na których prowadzona przez niego reprezentacja zdobyła złoty medal. Kilka miesięcy wcześniej doprowadził Argentynę do wicemistrzostwa Ameryki Południowej.