Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 08:20
Wspominamy legendarnego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski.
Kazimierz Górski
Kazimierz GórskiFoto: Ferdi Hartung / imago sport / Forum

2 marca 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej - Kazimierza Górskiego. Prowadzona przez niego piłkarska reprezentacja Polski zdobyła m.in. mistrzostwo (1972) i wicemistrzostwo olimpijskie (1976) oraz została trzecim zespołem świata (1974).
Legendarny trener urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Zanim stał się sławnym szkoleniowcem grał w piłkę i to na całkiem niezłym poziomie, m.in. w lwowskich klubach oraz stołecznej Legii, gdzie kibice nazywali go "Sarenką". W reprezentacji wystąpił tylko raz i to w meczu którego raczej nie wspomina najlepiej, bowiem Polska przegrała z Danią aż 0:8. Dużo lepiej radził sobie jako trener. Poprowadził naszą drużynę narodową do... mistrzostwa olimpijskiego w Monachium w 1972 roku, wicemistrzostwa w Montrealu - cztery lata później oraz przede wszystkim, do zdobycia trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku w Niemczech. Kadrę prowadził w  sumie w 73 meczach, z których 43 zakończyły się wygranymi biało-czerwonych. Wśród tych zwycięstw były między innymi tak spektakularne wyniki jak pokonanie Rosjan i Węgrów na igrzyskach w Monachium, czy zwycięstwa nad Włochami, Argentyną i Brazylią dwa lata później, podczas finałów mistrzostw świata.

Trenował też liczne kluby piłkarskie: m.in. Legię, Gwardię i ŁKS. Po zakończeniu pracy z kadrą wyjechał do Grecji gdzie prowadził m.in. Panathinaikos i Olympiakos, zdobywając z tymi klubami mistrzostwo kraju, czym zdobył sobie wielki szacunek tamtejszych kibiców piłkarskich oraz znawców futbolu.
W Polsce niezmiennie cieszył się olbrzymią popularnością. Od 1991 roku był prezesem, a później honorowym prezesem Polskiego Związku piłki Nożnej. Został uznany najlepszym polskim trenerem piłkarskim XX wieku. Za swoje osiągnięcia był uhonorowany m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Olimpijskim oraz złotym medalem zasługi FIFA. Zmarł po długiej chorobie w 23 maja 2006 roku.
Jego imię nosi wiele obiektów, nie tylko sportowych - m.in. Stadion Wisły Płock oraz... rondo w Górze Kalwarii. Do historii przeszły także sławne prawdy Kazimierza Górskiego: że mecz można przegrać, wygrać albo zremisować, lub to że w piłce nożnej wygrywa ten... kto strzeli więcej bramek od przeciwnika.



We wtorek w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy: "Łączy nas Kazimierz Górski".

***

Darek Matyja

Zobacz więcej na temat: SPORT Czwórka
Czytaj także

Troje Polaków w "16' w MŚ w snowboardowym gigancie równoległym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:01
Michał Nowaczyk odpadł w ćwierćfinale, Oskar Kwiatkowski i Aleksandra Król w 1/8 finału. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medal Janka Guńki w MŚJ w... biathlonie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:15
Marcin Zawół także w czołówce - na 5. miejscu w biathlonowym sprincie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Żyła odebrał złoty medal

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 08:01
Poranny przegląd sportowy - 2 marca 2021. 
rozwiń zwiń