53. urodziny Jeannie Longo

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 31 października 2011.

31 października 1958 roku urodziła się Jeannie Longo. Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii kobiecego... kolarstwa. Jednak ściganie na rowerze nie było pierwszym sportem jaki uprawiała. Rozpoczynała karierę od...  narciarstwa alpejskiego. M.in. 3 razy była mistrzynią Francji wśrod... studentów.

Dość szybko zamieniła jednak narty na rower i postanowiła startować w wyścigach kolarskich. Z perspektywy czasu należy uznać, że była to decyzja słuszna. Longo jest bowiem 13-krotną mistrzynią świata w kolarstwie. Wielokrotnie poprawiała też rekord świata w jeździe godzinnej. Siedmiokrotnie uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich. W
1992 roku w Barcelonie była wicemistrzynia w wyścigu ze startu wspólnego. Cztery lata później w Atlancie wywalczył złoto w tej konkurencji oraz srebro w jeździe na czas. Z Sydney przywiozła brązowy medal. Uczestniczyła także w ostatnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie do kolejnego medalu zabrakło jej niespełna dwóch sekund
i w jeździe na czas zajęła 4. miejsce. Miała wtedy niemal 50 lat. Kilka dni przed swoimi 53. urodzinami znów pojawiła się na starcie wyścigu kolarskiego na czas zajmując 8. miejsce.

Podczas swojej długoletniej kariery wygrała ponad 110 etapów w wyścigach kolarskich oraz zdobyła... uwaga - 59 tytułów mistrzyni Francji. Sport doskonale potrafiła pogodzić z nauką. Ukończyła informatykę i matematykę i od 1987 roku jest wykładowcą akademickim.