2 marca 1921 roku we Lwoweie urodził się Kazimierz Górski, legendarny trener piłkarski. Jednak zanim stał się sławnym szkoleniowcem grał w piłkę i to na całkiem niezłym poziomie, m.in. w lwowskich klubach oraz stołecznej Legii, gdzie kibice nazywali go "Sarenką". W reprezentacji wystąpił tylko raz i to w meczu którego raczej nie wspomina najlepiej, bowiem Polska przegrała z Danią aż 0:8. Dużo lepiej radził sobie jako trener.
M.in. poprowadził naszą drużynę narodową do... mistrzostwa olimpijskiego w Monachium w 1972 roku, wicemistrzostwa w Montrealu - cztery lata później oraz przede wszystkim, do zdobycia trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku w Niemczech.
Kadrę prowadził w sumie w 73 meczach, z których 43 zakonczyły się wygranymi biało-czerwonych. Wśrod tych zwycięstw były między innymi tak spektakularne wyniki jak pokonanie Rosjan i Węgrów na igrzyskach w Monachium, czy zwycięstwa nad Włochami, Argentyną i Brazylią dwa lata później, podczas finałów mistrzostw świata.
Trenował też liczne kluby piłkarskie: m.in. Legię, Gwardię i ŁKS. Po zakończeniu pracy z kadrą wyjechał do Grecji gdzie prowadził m.in. Panathinaikos i Olympiakos, zdobywając z tymi klubami mistrzostwo kraju, czym zdobył sobie wielki szacunek tamtejszych kibiców piłkarskich oraz znawców futbolu.
W Polsce niezmiennie cieszył się olbrzymią popularnością. Od 1991 roku był prezesem, a później honorowym prezesem Polskiego Związku piłki Nożnej. Został uznany najlepszym polskim trenerem piłkarskim XX wieku. Za swoje osiągnięcia był uhonorowany m,in, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Olimpijskim oraz złotym medalem zasługi FIFA. Zmarł po długiej chorobie w 23 maja 2006 roku. Jego imię nosi wiele obiektów, nie tylko sportowych - m.in. Stadion Wisły Płock oraz... rondo w Górze Kalwarii.
Do historii przeszły także sławne prawdy Kazimierza Górskiego: że mecz można przegrać, wygrac albo zremisować, lub to że w piłce nożnej wygrywa ten... kto strzeli więcej bramek od przeciwnika.
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 2 marca 2012.
1921 - urodził się Kazimierz Górski, polski trener piłkarski (zmarł 2006)
1927 - urodził się Roger Walkowiak, francuski kolarz szosowy polskiego pochodzenia
1943 - urodził się Zygfryd Blaut, polski piłkarz (zmarł 2005)
1951 - urodził się Jan Gmyrek, polski piłkarz ręczny
1951 - urodził się Ryszard Blaszka, polski żeglarz
1953 - zmarł Jim Lightbody, amerykański biegacz
1957 - urodził się Grzegorz Kosma, piłkarz ręczny
1962 - urodził się Gabriele Tarquini, włoski kierowca wyścigowy
1964 - urodził się Konrad Kwiecień, polski łucznik
1973 - urodził się Trevor Sinclair, angielski piłkarz
1973 - urodził się Dejan Bodiroga, serbski koszykarz
1976 - urodził się Paweł Drumlak, polski piłkarz,
1978 - urodził się Maciej Grabowski, polski żeglarz
1978 - urodził się Sylwester Szmyd, polski kolarz
1979 - urodził się Damien Duff, irlandzki piłkarz
1982 - urodził się Kevin Kurányi, niemiecki piłkarz
1982 - urodziła się Kathy Radzuweit, niemiecka siatkarka
1982 - urodził się Mariusz Latkowski, polski bobsleista
1984 - urodził się Stefan Thurnbichler, austriacki skoczek narciarski
2002 - zmarła Teresa Remiszewska, polska żeglarka (ur. 1928)
Darek Matyja