Medal Adrianny Sułek, pech Ewy Swobody

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 22:15
Pierwszy dzień halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce przyniósł reprezentacji Polski jeden medal.
Adrianna Sułek wygrywa bieg na 200 metrów - Memoriał Szelesta 2020
Adrianna Sułek wygrywa bieg na 200 metrów - Memoriał Szelesta 2020Foto: Darek Matyja

Lekkoatletyczne halowe mistrzostwa świata rozpoczęły się w piątek od występów dwóch polskich liderek światowych list. Przed zawodami w Belgradzie Ewa Swoboda była najszybszą na świecie sprinterką na 60 metrów. Adrianna Sułek prowadziła w zestawieniu pięcioboistek. Obie wzięły udział w bezpośredniej walce o medale, ale tylko Adrianna Sułek wywalczyła miejsce na podium.

We wszystkich konkurencjach pięcioboju Polka spisała się bardzo dobrze. Od początku do końca rywalizacji ustępowała tylko czwartej zawodnicze igrzysk w Tokio, Belgijce Noor Vidts. Końcowy wynik Adrianny - 971 punktów - to nowy halowy rekord Polski kobiet w pięcioboju. Na podium obok Belgijki i Polki stanęła jeszcze Brytyjka Holly Mills.

Ewa Swoboda przyjechała do Belgradu jako liderka list światowych z czasem 6.99 s., który osiągnęła na mistrzostwach Polski. Przez eliminacje i półfinał przeszła w mistrzostwach świata bez problemu, ale w finale spisała się słabiej i miała też po prostu pecha. Czas 7.04, a więc jeden z jej najlepszych w karierze okazał się zbyt słaby, by stanąć na podium. Różnicę między trzecim, a czwartym miejscem rozstrzygał fotofinisz i kwestia tysięcznych części sekundy. Swoboda przegrała brąz z Amerykanką Marybeth Sant-Price o 0,002 s. Wygrała niespodziewanie Szwajcarka Mujinga Kambundji, a drugie miejsce zajęła Amerykanka Mikiah Brisco.

***

Rok 2022 ma być w Formule 1 przełomowym, ale to nie musi oznaczać, że w walkę o mistrzowski tytuł włączy się ktoś inny niż Lewis Hamilton i Max Verstappen.

Poranny przegląd sportowy - 18 marca 2022.

Popołudniowy przegląd sportowy - 18 marca 2022.