Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców Słowa. Honorowy patronat nad Nagrodami Mediów Publicznych objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.
Powrót po 11 latach
Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podczas powitalnej przemowy, nie krył wzruszenia. Przypomniał, że 11 lat temu razem z Andrzejem Urbańskim wymyślili te nagrody, ale udało się je wręczyć tylko raz. Szef RMN podkreślił, że nagrody to "interes wzajemny świata kultury i mediów". - Na tyle, na ile możemy, będziemy wspomagać świat kultury. Liczmy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się atrakcyjniejsza – wyjaśnił.
Nagrody Mediów Publicznych - serwis specjalny
Słowo
W kategorii Słowo nagrodę otrzymał poeta Jarosław Marek Rymkiewicz. Wśród nominowanych byli też historyk prof. Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.
- Nagradzamy nie tylko moim zdaniem najwybitniejszego żyjącego poetę, znakomitego prozaika i dramaturga, wytrawnego tłumacza i świetnego znawcę dziejów literatury, ale i niezrównanego eseistę i polemistę - powiedział przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń.
Krzysztof Czabański: potrzebny mecenat państwowy, prywatny jest upolityczniony
Nagrodę odebrał w imieniu ojca, syn laureata. Na jego prośbę odczytał wiersz "Ślepy poeta".
Muzyka
Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka, była minister kultury i wieloletnia dyrektor naczelna i artystyczna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa poinformowała, że nagrodę otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski.
Jak tłumaczyła, laureat został nagrodzony m.in. za niezwykłą osobowść muzyczną, bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat, za komopzycje które tworzą idiom polskiego jazzu.
Zupełnie mnie zatkało, jestem piekielnie stremowany - mówił skromnie laureat. - Zwykle stoję w bezpiecznym drugim rzędzie - wyjaśnił z charakterystycznym dla siebie humorem. Podziękował kapitule, że traktuje jazz jako pełnoprawną sztukę, a także muzykom, z którymi występował. Podziękowania otrzymała też radiowa Trójką, którą Jan Ptaszyn Wróblewski przyrównał do swojego drugiego domu.
Prezes Polskiego Radia: nasza kapituła gwarantuje niezależność, obiektywizm i najwyższe standardy wyboru zwycięzcy Nagrody Mediów Publicznych
- Obiecuję, że nie dostanę wody sodowej - zakończył.
W kategorii Muzyka nominowani byli także: skrzypek, instrumentalista, kompozytor i badacz folkloru Janusz Prusinowski, śpiewaczka, kompozytorka muzyki współczesnej i śpiewaczka Agata Zubel, dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO Marek Moś i basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek.
Obraz
Jan Ptaszyn Wróblewski. Nestor polskiego jazzu
Reżyser i scenarzysta teatralny Wawrzyniec Kostrzewski otrzymał statuetkę w kategorii Obraz - ogłosił Przemysław Babiarz, przewodniczący kapituły w tej kategorii. Podkreślił, że laureat odnalazł specyficzny język teatralny, klarowny i adekwatny, którym przemówił do widowni, a także pozwolił odzyskać wiarę, że teatr telewizji jest odrębnym gatunkiem.
- Dla mnie Wyspiański jest fenomenem który łączy miłość do Polski i jednocześnie bardzo krytyczne spojrzenie na jej największe świętości - przynał na scenie Wawrzyniec Kostrzewski. Dodał, że jest w "Weselu" wpisana jakaś prawdziwa i głęboka tęsknota za wspólnotą. - Chce pozostać naiwny w duchu Wyspiańskiego, wierzyć w możliwość osiągnięcia takiej wspólnoty - zakończył.
W kategorii Obraz nominowani byli również: ilustrator, autor plakatów Wojciech Korkuć, producent telewizyjny Bolesław Pawica, dziennikarz i dokumentalista Zbigniew Rytel i reżyser Krzysztof Talczewski.
Dodatkowe nagrody
Po wręczeniu statuetek w trzech głównych kategoriach, Krzysztof Czabański zapowiedział wręczenie nagród specjalnych. Wskazał też, że nagrody specjalne będą przyznawane corocznie.
Jako pierwszy nagrodę specjalną Nagród Mediów Narodowych otrzymał pisarz Andrzej Dobosz. Laudację wygłosił Wojciech Tomczyk.
Nagrodę specjalną z rąk prezesa TVP Jacka Kurskiego odebrał też nominowany w kategorii Obraz reżyser filmu "Niepodległość" Krzysztof Talczewski. Obraz powstał w oparciu o archiwalne, oryginalne materiały z lat 1914-1923. Z pojedynczych szczątków utkano całość, która jak żądna książka, pozwala poznać historię, poczuć klimat tamtego czasu i zbliżyć się do postaci historycznych.
fc/kul/kd