Majówka w Polskim Radiu
Piątek
W Czwórce majówkę zaczęliśmy już w piątek. W audycji "Rozbiegani" (09.05) Karina Terzoni postawiła na majówkę na sportowo, najlepiej "na biegowo". O akcji "Święto Biegania" (1-3 maja), która motywuje, aby w te dni na dalszy plan odłożyć ściganie się i rekordy, a zwyczajnie spędzić te dni aktywnie np. uczestnicząc w biegach gdziekolwiek jesteśmy opowiedział jej organizator.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - dlatego też sprawdziliśmy jak wziąć udział w II Wirtualnym Biegiem z Flagą. Organizatorzy zapewniają, że ten bieg, wcale nie musi biegiem być, a trasę można będzie pokonać dowolnym sposobem. Ważne, aby była to aktywność wykonywana za pomocą siły mięśni.
Czwórka na wiosnę. Hanna Dołęgowska: kierujemy się hasłem, że nasze radio brzmi dobrze
Sobota - 1 maja - Święto Pracy
"Sobotologia" (godz. 09.05) - zwykle w sobotni poranek serwujemy doskonałe propozycje na weekendowy relaks. Tym razem Oliwia Krettek zabrała nas "do pracy", ale tej dziwnej - poznaliśmy nietypowe i ciekawe zawody: akwarysty, kreatora zapachów, geologa, poszukiwacza meteorytów czy wirtualnej asystentki.
"Zaklinacze czasu" (godz. 14.05) - przypomnieliśmy wydarzenia sprzed 100 lat. W nocy z 2 na 3 maja 1921 wybuchło III Powstanie Śląskie. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty, który powiedział po zwycięstwie powstańców: "Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk". O wydarzeniach sprzed stu lat rozmawialiśmy z Andrzejem Sznajderem - historykiem, i Wojciechem Ciurajem, liderem zespołu Walfad, twórcą "Tryptyku Śląskiego".
W "Kluczu kulturowym" (godz. 15.05) skoczyliśmy w przeszłość, na pochody pierwszomajowe, kiermasze, festyny, na których można było nabyć deficytowe na co dzień towary - w tym książki. Sprawdziliśmy czy pochody odbywały się w każdym mieście, kto musiał w nich uczestniczyć, jakie miały znaczenie propagandowe w PRL?
Matura 2021. Korepetycje z Czwórką
Niedziela - 2 maja - Dzień Flagi
Świętowanie zaczynamy już w "Tędy po trendy" (godz. 09.05). Z Mateuszem Kulikiem zanurzyliśmy się w media społecznościowe, i sprawdziliśmy jakie są zasady prezentacji flagi państwowej - jak posługiwać się symbolami państwowymi we właściwy i godny sposób również w internecie?
W "Sztuce jedzenia" (godz. 13.05) Beata Kwiatkowska zabrała nas w dobrze nam znany świat kuchni polskiej. Tym razem w wersji eksportowej. Wraz ze swymi gośćmi udowodniła, że wiele polskich smaczków podbiło świat dzięki temu, że oglądamy je w amerykańskich filmach. W filmie "Blues Brothers" w knajpie u Matta Murphy’ego sprzedają… polskie kiełbasy. "Bruce Wszechmogący" - główny bohater zdaje relację z jubileuszu działalności pierogarni państwa Kowalskich. Skojarzenie Polski z dobrym jedzeniem, to jak najbardziej właściwa droga do dobrej promocji naszego kraju.
W "Faktofonii" (godz. 16.05) Agata Nowotnik zabrała nas w świat herbów i flag, a to za sprawą rozmowy z Jerzym Wroną, autorem książki "Flagi i herby opowiadają". Czwórkowy gość opowiadał o tym, jakie znaczenia kryje w sobie polska flaga.
Poniedziałek - 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja
W "Stacja Kultura" (godz. 10.05) wybierzemy się na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie 1 maja otwarta zostanie wystawa "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja". To ekspozycja, której patronem jest Polskie Radio. -
W "Stacji Nauka" (godz. 12.05) zaprosimy zaś na wirtualny spacer - 230 lat Konstytucji 3 maja. Przypomnimy w jakich okolicznościach doszło do jej uchwalenia oraz przedstawimy niektóre miejsca z nią powiązane. To będzie spacer, podczas którego odwiedzimy: Zamek Królewski, Bazylikę archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Ogród Botaniczny w Alejach Ujazdowskich, gdzie powstała idea zbudowania Świątyni Opatrzności.
W "Czacie Czwórki" (godz. 15.05) Piotr Firan zapyta: Kim jest współczesny patriota? Chociaż słowo "patriotyzm" brzmi górnolotnie, jego przejawy można znaleźć w codziennych działaniach i zwyczajnej trosce o to, co nam najbliższe. Dbałość o język ojczysty, kupowanie polskich produktów, zaangażowanie w działania lokalnej społeczności czy - działania na rzecz czystości najbliższej okolicy, to także przejawy patriotyzmu. W świątecznym "Czacie Czwórki" spotkacie tych, którzy nie używając wielkich słów robią swoje.
Wieczór ze "Strefą Prywatną" (godz. 20.05) zajmą młodzi. W święto Konstytucji 3 Maja sprawdzimy jak lokalnie działają młodzi ludzie w swoich miejscowościach. Zaprosimy twórców trzech projektów realizowanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. "Szare Mury" to pomysł uczennic I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich celem jest zmiana aranżacji miasta z szarych i często obraźliwych graffiti na motywacyjne i pozytywne cytaty. Chcą wywołać uśmiech u lokalnej społeczności. Kolejny projekt to "Eko week". Grupa licealistów z Bydgoszczy chce zachęcać mieszkańców do postaw proekologicznych. Zaprosimy też twórców "Akcji Edukacja. Widzę więc reaguję", pomysłodawcy chcą oplakatować miasto Siedlce i podjąć działania by zachęcić mieszkańców do udzielania pomocy innym, np. pierwszej pomocy.
W Czwórce to oczywiście nie wszystko. Czeka nas też Koncertowa majówka z Czwórką!!!
Marcelina na koncercie w Czwórce
W piątek 30.04, o 19.00 zaprosiliśmy na retransmisję Czwórkowego koncertu Marceliny.
Marcelina wydała swój debiutancki album zatytułowany po prostu Marcelina w 2011 roku, za który była nominowana do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Od tamtej pory nagrała już 4 solowe albumy, udzieliła się też na kilku innych płytach np. Panny wyklęte, Happysad, June.
Kamp! fot. PR
W sobotę 1.05, o 21.00 odbyła się retransmisja sylwestrowego koncertu zespołu Kamp!
Kamp! to elektropopowe trio, które na koncie ma już 4 albumy, w tym jeden live. Występowali na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce np. na Selectorze, Open'erze, Olsztyn Green Festival, Audioriver czy Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, ale zagrali też dla zagranicznej publiczności: SXSW w Austin (USA), The Great Escape w Brighton (UK), na Liverpool Sound City (UK), Exit Festival (Serbia).
Bitamina na koncercie w Czwórce
W niedzielę, 2.05, o 19.00 na bis zagrała Bitamina
Bitamina to zespół, który umiejętnie łączy ze sobą hip-hop, jazz, elektro, do tego charakteryzuje się niebanalną grą słowa autorstwa Piotra Sibińskiego i Mateusza Dopieralskiego znanego jako Vito Bambino. Największy sukces przyniósł im czwarty album – Kawalerka, z którego pochodzi dobrze znany słuchaczom Czwórki utwór „Dom”. Vito Bambino od niedawna jest współautorem audycji Tłusty Czwartek w Czwórce.
Dubska
Poniedziałek , 3.05, zakończymy emisją koncertu zespołu Dubska o 23.00, nagranego w Bydgoszczy przy okazji promocji ostatniej, ósmej już, płyty zatytułowanej "BDG Roots Rockers". Dubska to jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów polskiej sceny reggae, chętnie sięgający po inne muzyczne wpływy. Karierę muzyczną zaczynali pod koniec lat 90-tych, w 2004 roku na festiwalu w Ostródzie otrzymali nagrodę w kategorii "najlepsza sekcja rytmiczna", a w 2005 roku wydali pierwszy album – "Dubska".
Zapraszamy na Majówkę z Czwórką!