Sztokholm jest stolicą, a zarazem największym miastem w Szwecji, kraju położonym w północnej części Europy. Zostało ono założone w 1252 roku przez jarla Birgera, ale przywileje miejskie otrzymało nieco ponad dwieście lat później. Sztokholm jest głównym ośrodkiem politycznym, ekonomicznym i kulturalnym kraju, to tam mieszczą się siedziby szwedzkiego parlamentu oraz tamtejszej rodziny królewskiej.
W tym mieście znajduje się ok 70 muzeów, z których najczęściej odwiedzanymi są Vasamuseet - Muzeum Okrętu Vasa i Skansen, oba znajdują się na Djurgården, czyli jednej ze sztokholmskich wysp. Do głównych zabytków i atrakcji miasta należą także m.in. Kungliga Slottet, czyli Pałac Królewski, Storkyrkan - tamtejsza katedra, Riddarhuset, czyli Dom Rycerstwa i Szlachty, a także Stadshuset, czyli Ratusz.
To tam metro jest istną galerią sztuki, a zestresowani studenci mogą legalnie krzyczeć w środku nocy na jednej z ulic. W mieście znajdziecie również najbardziej fotogeniczną bibliotekę i pozostałości po fabryce nitrogliceryny Alfreda Nobla. Zdaniem dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk, Szwecja jest przede wszystkim krajem ludzi, ceniących wolność i niezależność. - Wielu historyków i socjologów uważa, że to jak dzisiaj funkcjonują Szwedzi bardzo silnie wiąże się, z tym, że na kartach szwedzkiej historii nie zapisał się nigdy system feudalny - opowiada w naszym studio.
Skąd wziął się syndrom sztokholmski? O tym usłyszycie w audycji podróżniczej w sobotnie przedpołudnie. W programie gościem będzie Aldona Hartwińska, autorka bloga o Szwecji pofikasz.pl.
Sprawdź także:
***
Na audycję "Światła wielkiego miasta" zapraszamy w sobotę (21.05) po godz. 10.05. Program poprowadzi Martyna Matwiejuk.
kd