Duszny "Orzeł". O nowym filmie Jacka Bławuta

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 19:14
Tuż przed premierą filmu "Orzeł. Ostatni patrol" o obrazie w reżyserii Jacka Bławuta porozmawiają krytycy filmowi Michał Walkiewicz i Błażej Hrapkowicz.
W filmie Orzeł. Ostatni patrol zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Rafała Zawieruchę, Antoniego Pawlickiego i Adama Woronowicza.
W filmie "Orzeł. Ostatni patrol" zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Rafała Zawieruchę, Antoniego Pawlickiego i Adama Woronowicza.Foto: mat. promocyjne/Kino Świat

Fabuła filmu rozgrywa się w 1940 roku. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP "Orzeł". Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro". Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. W tej sytuacji jedna błędna decyzja czy też wzajemna rywalizacja oficerów mogą sprawić, że wszystkie tajemnice "Orła" zostaną na zawsze pogrzebane w morskich głębinach. To co wydarzy się w nadchodzących dniach napisze dramatyczną historię jednostki i rzuci nowe światło na zagadkową, ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów.

Reżyserem filmu jest Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności". W rolę kapitana okrętu, Jana Grudzińskiego, wcieli się Tomasz Ziętek. Antoni Pawlicki zagra nawigatora Mariana Mokrskiego. Mateusz Kościukiewicz będzie odtwórcą roli pierwszego oficera "Orła" - Andrzeja Piaseckiego.  

Na potrzeby filmu została zbudowana modułowa scenografia, która dzięki badaniom nad dostępnymi źródłami i relacjom marynarzy pływających na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp", wiernie oddaje wygląd wnętrza okrętu. Dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej i skonstruowanej platformy hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych.  Jest to pierwsza tego typu filmowa platforma hydrauliczna zbudowana w Polsce.

ORZEŁ. OSTATNI PATROL - oficjalny zwiastun / KinoSwiatPL

Zobacz: ORP "Orzeł" - krótka i barwna historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego >>>

***

Na audycję "Hrapkowidz" - zapraszamy w niedzielę (09.10) o godz. 14.05. Program poprowadzi Błażej Hrapkowicz.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino historia Polski
Czytaj także

Grzegorz Przemyk - historia dochodzenia do prawdy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 17:25
Historia pobicia maturzysty na komisariacie MO była przez władzę PRL ukrywana i fałszowana. Śledztwa prowadzone po roku 1989 pokazały faktyczny przebieg zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Grzegorza Przemyka. Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Srebrne Lwy podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń