"Zeszyt pierwszy". Soundtrack do życia Jakuba Skorupy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 16:55
Tęsknota za muzyką spowodowała, że wypowiedzenie z korpo napisał wierszem i wrócił do Polski, żeby tworzyć muzykę. Jak mówi, obserwuje rzeczywistość i opowiada o tym, co widzi i czuje za pomocą prostych piosenek.
Jakub Skorupa
Jakub SkorupaFoto: Jakub Skorupa/promocja

- Jako dziecko wychodziłem na balkon, mieszkaliśmy na 4. piętrze, patrzyłem na góry w oddali i byłem przekonany, że to Himalaje. Potem tato mi powiedział, że to są hałdy w Czerwionce - opowiadał we „Wszystko gra” muzyk i autor tekstów Jakub Skorupa. - Wtedy zdałem sobie sprawę, że moja wyobraźnia dużo jest w stanie sobie narysować.

Jakub Skorupa, rocznik '86, to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów - z zamiłowania do łączenia gatunków muzycznych i doświadczeń życiowych. Jego muzykę można określić jako melancholijny mix rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem. Od kilku lat mieszka i tworzy w Gliwicach, a klimat śląskich krajobrazów pobrzmiewa echem w jego twórczości. Zadebiutował "Pociągami towarowymi". - Nie przypuszczałem, że "Pociągi towarowe" doprowadzą mnie do miejsca, w którym jestem teraz. To niesamowite uczucie, że marzenia, które dawno temu zawiesiłeś na kołku, nagle się spełniają - mówił w Czwórce.

Debiutancki album Jakuba Skorupy zatytułowany "Zeszyt pierwszy" swoją premierę miał 11 marca. Jest to album soundtrack. Bo gdyby charakterystykę danego pokolenia można było zamknąć w formie kilku piosenek na jednej płycie CD, to Jakub Skorupa nie miałby sobie w tym temacie równych. Każdy jego utwór to trafne podsumowanie rzeczywistości. Na płycie znalazło się 13 utworów wyprodukowanych przez Kubę Dąbrowskiego. W utworze "Joga" gościnnie pojawia się Patrick The Pan.

***

Na "Wszystko gra" - w środę (16.03) o godz. 9.05 - zaprasza Ula Kaczyńska.

kul


Czytaj także

Kordowska, Zagi, Mimi. Za co wokalistki pokochały piosenki po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 14:15
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zdaniem wokalistki i autorki piosenek Natalii Wrzosińskiej, czyli Zagi, by pisać po polsku po prostu trzeba mieć odwagę. Jak podkreślała Sara Kordowska, w języku polskim najtrudniej mówić o rzeczach ważnych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patrick The Pan i Daria Zawiałow. Historia "Remanentów serca"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 13:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Patrick The Pan opowiada o historii powstania utworu "Remanenty serca". 
rozwiń zwiń