W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o rozpoczynającym się w najbliższą środę w Poznaniu Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.
Twórcą festiwalu jest Jan A.P. Kaczmarek a główna idea imprezy to budowanie związków pomiędzy społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. Transatlantyk jest lokalny, czyli silnie związany z miejscem, a jednocześnie ma globalne aspiracje, połączenia i konteksty. Do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń Kaczmarek zaprosił światowej sławy twórców muzyki filmowej, reżyserów, aktorów, scenarzystów, a także początkujących młodych kompozytorów. Sam artysta nie ukrywa inspiracji amerykańskim festiwalem filmów niezależnych Sundance, firmowanym przez Roberta Redforda.
Podczas festiwalu odbywają się m.in. klasy mistrzowskie i otwarte wykłady. Tego lata zaplanowano ich kilkanaście, w tym zajęcia dla amatorów oraz seminaria dla profesjonalistów. Spotkania odbędą się m.in. w Instytucie Rozbitek pod Poznaniem, stworzonym przez Kaczmarka centrum działalności edukacyjnej i produkcji artystycznej.
W części filmowej Transatlantyku zostanie pokazanych blisko 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych.
A gośćmi "Poranka Dwójki" byli: Jan A.P. Kaczmarek i Adam Trzopek - dyrektor programowy Festiwalu.
O IV edycji Solanin Film Festiwal, imprezy filmowej, która również w środę rozpocznie się w Nowej Soli opowiadał Konrad Paszkowski - dyrektor Festiwalu.
Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i piosenka z rekomendacją. W tym tygodniu piosenki proponuje Barbara Wrzesińska. Nie zabraknie też płyty tygodnia. Jest nią nowy album firmy EMI. Norweska skrzypaczka Vilde Frang z towarzyszeniem Duńskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej gra koncerty Piotra Czajkowskiego i Carla Nielsena.
"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.