Bezrobocie dławi Hiszpanię. "Nasz kraj jest jak puzzle"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 12:00
Prawie jedna czwarta zdolnych do pracy Hiszpanów jest bezrobotna. Mieszkańcy półwyspu, zwłaszcza młodzi, nie odczuwają tego, że kraj powoli wychodzi z kryzysu i zamiast wspierać własną gospodarkę wolą wyjechać.
Audio
  • Bezrobocie dławi Hiszpanię. "Nasz kraj jest jak puzzle" (Europejski Lunch/Czwórka)
Młodzi Hiszpanie coraz częściej zaciskają pasa
Młodzi Hiszpanie coraz częściej zaciskają pasaFoto: Glow Images/East News

Alicja Litwin, absolwentka Erasmusa w Barcelonie, tłumaczyła, że wśród młodych ludzi, których poznała widać zmęczenie sytuacją w kraju. - Hiszpanie chcą raczej emigrować, kierują się głównie do Anglii i Niemiec - powiedziała gość Czwórki.

Ignacio Temino-Martinez, korespondent hiszpańskiej agencji EFE w Polsce, mówił z kolei, że w Hiszpanii brakuje przede wszystkim entuzjazmu dla polityki. Jak podkreślił gość Czwórki, nie chodzi tylko o kryzys gospodarczy, ale również m.in. o korupcję.

- Nasz kraj jest jak puzzle, bardzo trudno zmienić i znajdować wspólne punkty - dodał Hiszpan.

Goście Czwórki zwrócili uwagę na to, że młodzi Hiszpanie, poniżej 30. roku życia, nie chcą pracować za małe pieniądze. - Polacy nie gardzą pracą w korporacji za np. 2 tysiące złotych, tam to jest nieakceptowalne - mówił Ignacio Temino-Martinez.

Alicja Litwin dodała, że mówiąc o bezrobociu, kryzysie w Hiszpanii nie sposób pominąć specyficznej kultury, która rządzi tą częścią Europy. - Wspólne posiłki, wyjścia, imprezy. To jest w nich zakorzenione. Oni z tego nie zrezygnują - wyjaśniła.

***

Nazwa audycji: Europejski Lunch
Prowadzący: Katarzyna Kornet, Michał Strzałkowski
Goście: Alicja Litwin, Ignacio Temino-Martinez (korespondent hiszpańskiej agencji EFE w Polsce)
Data emisji: 09.02.2015
Godzina emisji: 13.00

mr/kd

Czytaj także

Bruksela kojarzy się imigrantom z wielokulturowym miastem przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 20:00
- Młodzi Belgowie coraz częściej postrzegają siebie jako obywateli świata i są bardziej otwarci na inne narodowości - twierdzi prof Patrick Debooser, socjolog z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad 201 mln euro na wsparcie bezrobotnych do 29 r. życia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 16:21
Ponad 201 mln euro będzie można przeznaczyć w woj. śląskim na aktywizację zawodową młodych osób bezrobotnych do 29 r. życia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 - poinformował w poniedziałek Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski plan inwestycyjny utworzy 2 mln nowych miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 12:17
Europejski Plan Inwestycyjny, którego pomysłodawcą jest szef Komisji Europejskiej ma pobudzić europejską gospodarkę. Jego celem jest też tworzenie nowych miejsc pracy - przypomina Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.
rozwiń zwiń