12 maja rozpoczął się Docs Against Gravity. Najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce w tym roku odbywa się pod hasłem "Nie bądź obojętny/Nie bądź obojętna". Przez dziewięć festiwalowych dni, w ośmiu polskich miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie) widzowie mogą oglądać wyjątkowe obrazy, a także spotkać się z ich twórcami i bohaterami. - My wybieramy filmy, a potem szukamy elementów, które je łączą. Tytuł sekcji powstaje po wyborze obrazów - opowiadali w Czwórce szefowie festiwalu. - Taką sekcją w tym roku jest "Siła siostrzeństwa", o grupach kobiet w przeróżnych sytuacjach, oraz "Siła słowa", o literaturze.
Kino społecznie zaangażowane i kobiece
Na festiwalu pojawiły się filmy poruszające tematy zmian klimatu, sytuacji geopolitycznej, a także problematykę kobiecą. Takim filmem jest między innymi "Apolonia, Apolonia" - historia trzynastu lat z życia Apolonii Sokol, utalentowanej artystki, która próbuje zaistnieć w świecie sztuki.
- "Apolonia, Apolonia" to film, który powstał na podstawie prowadzonych wiele lat obserwacji bohaterki. To jest też coś, co wyróżnia ten dokument. Reżyserka, patrząc na jej zmagania jako kobiety w świecie, właściwie opowiada o losie podobnych jej kobiet - opowiada gość Czwórki. - Jest to historia o przebijaniu się w patriarchalnym świecie, co jest niezwykłym wyzwaniem dla Apolonii, ale też dla postaci, które się pojawiają w tym filmie, między innymi dla jej przyjaciółki. Jest to zdecydowanie historia o kobiecości, o tym, jak się przebijać w dzisiejszym świecie i jak go próbować zmieniać. Bo życie Apolonii jest dziwniejsze, bardziej skomplikowane, ale też piękniejsze niż fikcja.
Źr. Facebook/ Millennium Docs Against Gravity
Feel-good movies i znane nazwiska
Rozpoczynanie ważnych dyskusji i przypominanie o palących problemach to nie jedyny cel dokumentalistów i dokumentalistek. Czasem chcą nam pokazać po prostu ciekawe i zaskakujące zjawiska czy postaci oraz zaprezentować opowieści dodające otuchy. W programie festiwalu każdego roku pojawiają się feel-good movies - filmy niosące radość i nadzieję, pozwalające na chwilę zapomnieć o codzienności. Tym razem są to m.in. "Kowboje i poeci", "Amatorski klub filmowy" oraz "A kruki są białe".
- To są feel-good movies, ale z zacięciem społecznym. Na festiwalu pojawiają się też znane nazwiska, m.in. Jane Campion, Werner Herzog, David Lynch - wymienia gość audycji. - To, co w tych wszystkich tegorocznych tytułach jest wyjątkowe, to fakt, że każdy z nich rzuca jakieś nowe światło na twórczość ich autorów. Więc jeśli się zna dobrze Wernera Herzoga, to i tak się odkryje jakieś nowe perspektywy.
Źr. Facebook/ Millennium Docs Against Gravity
Podczas 20. MDAG zostanie zaprezentowanych ponad 180 filmów. Będą też coroczne konkursy: główny, polski i filmów krótkometrażowych. Docs Against Gravity pokazuje aktualne kino dokumentalne, to, które prezentuje rzeczywistość, odpowiada na potrzeby współczesnego świata. Jubileuszowa edycja wydarzenia skłoniła organizatorów do wybrania 10 filmów na główny festiwal i 10 kolejnych na jego odsłonę online, tych, które zachowały swoją wartość kinową, wciąż są aktualne, nie zestarzały się, by symbolicznie uhonorować 20 lat istnienia Docs Against Gravity.
Festiwal potrwa do 21 maja, jego online’owa odsłona odbędzie się w dniach: 23 maja-4 czerwca.
24:00 Czwórka/Hrapkowidz - Millennium Docs Against Gravity 14.05.2023.mp3 O Millennium Docs Against Gravity opowiada Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu (Hrapkowidz/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Karol Piekarczyk (dyrektor artystyczny festiwalu Millenium Docs Against Gravity)
Data emisji: 14.05.2023
Godzina emisji: 14.16
aw/kul