Album CD "Zielone dzieci. Jeżeli chcesz tańczyć", wydany został w marcu tego roku przez GAD Records. Jednak nagrania popełniono w 1989 roku, zrealizowane zostały przez muzyków skupionych wokół Green Revolution Wojciecha Konikiewicza. - "Zielone dzieci" powstały jako taka młodzieżowa odnoga formacji Green Revolution. Idea była taka, by ten krąg muzyków wyprodukował przekaz dla dzieci i młodzieży, nie tracąc przekazu dla dorosłych. Nie oznaczało to "merdania ogonkiem" i infantylizacji. To było poważne podejście do dzieci jako odbiorców. Traktowaliśmy je jako istoty myślące i czujące - opowiadał gość Czwórki.
W czasie prac nad materiałem, na przełomie 1988 i 1989 roku była potężna zima. - Komplikowała nam straszliwie wszystkie sprawy, bo nawet samochody nie chciały jeździć. Tymczasem nagrywaliśmy w studiu na osiedlu Groty w Warszawie - opowiadał Wojciech Konikiewicz. Jak zaznaczał, siła tych nagrań polega przede wszystkim "na ludziach, którzy brali w nich udział", artystów "bardzo zacnych i kreatywnych".
Źr. Youtube.pl/GAD Records
Wszystkie teksty na albumie napisał Sławek Gołaszewski, wokalistą był Jorgos Skolias, na gitarze zagrał Krzysztof Szmigiero, saksofonistą był Michał Kulenty, basistą - Mieczysław "Mechanik" Jurecki. - Do tego bardzo istotnym elementem był teatr Pawła i Bożeny Dudzińskich. Plus grupa ludzi, którzy brali udział w zbiorowych nagraniach, w tym Adam Czerwiński, który miał nagrywać bębny - wyliczał gość Czwórki. Menadżerem projektu był Edwin Małecki.
55:21 2023_05_01 21_02_52_PR4_Strefa_Dread.mp3 Wojciech Konikiewicz opowiada o albumie "Zielone Dzieci. Jeżeli chcesz tańczyć" (Strefa Dread/Czwórka)
W nagraniach na "Zielonych dzieciach" usłyszymy więc pełen przekrój muzycznych gatunków, od reggae, przez popowe ballady, rock i dub, aż po "góralszczyznę skojarzoną z groovem". - Te piosenki mają w sobie coś więcej niż tylko zwrotki i refreny - mówił Wojciech Konikowski. - Realizował to Andrzej Martyniak, pracowaliśmy tandemicznie. Skutek jest taki, że dziś wciąż spokojnie tej muzyki daje się słuchać.
Co ciekawe album powstał z inicjatywy radiowej Czwórki. - Nagranie zostało zastymulowane przez program Czwarty Polskiego Radia, potem raz jeszcze ta sesja została wzbogacona przez dodatkowe partie - opowiadał artysta.
Źr. Youtube.pl/Various Artist Topic
Artysta dzielił się także swoimi wspomnieniami dotyczącymi obchodów uroczystości 1-majowych przed laty. - Kiedy byliśmy przymusowo kierowani z "ogólniaka" na pochód, za pierwszym zakrętem z grupą mężczyzn wyrzucaliśmy tzw. "szturmówki" przez płot i szliśmy oddawać się zakazanym przyjemnościom - opowiadał muzyk.
***
Tytuł audycji: Strefa Dread
Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski
Goście: Wojciech Konikiewicz
Data emisji: 01.05.2023
Godzina emisji: 22.25
kd