EastROBO to największa impreza robotyczna w północno-wschodniej Polsce. Już od 2012 roku w Białymstoku spotykają się pasjonaci robotyki i technologii oraz zawodnicy, którzy rywalizują o tytuł najlepszego konstruktora robotów złożonych wyłącznie z części LEGO. W turnieju mogą wystartować drużyny złożone ze studentów lub uczniów szkół średnich. Czwórka była patronem wydarzenia.
07:15 CZWORKA/TPT - roboty 21.11. 2021.mp3 East Robo 2021 - rozmawiamy z uczestnikami wydarzenia (Tędy po trendy/Czwórka)
W tegorocznej edycji odbyło się kilka konkurencji, m.in. zawody Sumo robotów i wyścigi line follower, w których chodzi o to, żeby roboty przejechały trasę, w jak najkrótszym czasie. - To jest Formuła 1 wśród sportów robotycznych. W większości udział biorą starzy wyjadacze, którzy konstruują od lat - mówi Tomasz z łódzkiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR. - Roboty tego typu składają się z szeregu czujników optycznych, z napędów elektrycznych i jednostki sterującej. Posiadają nadajnik podczerwieni i element światłoczuły. Mają zaimplementowane programy, które są tak różne, jak zastosowane przez zawodników procesory.
XXI wiek nabiera rozpędu. W czym pomogą nam roboty?
Zobacz także:
Na tegorocznym EastROBO każdy konstruktor miał pomysł, jak wykorzystać swoje procesory i silniki, a kategoria freestyle jak co roku dała młodym twórcom duże pole do popisu. Na zawodach można było zobaczyć między innymi LEGO czołg, który uczy języków obcych, czy prototyp marsjańskiego łazika.
- To już jest nasz dziewiąty łazik. Budujemy je na Politechnice Białostockiej od 12 lat. Zwykle budowa łazika zajmuje około roku. Sterujemy nim za pomocą joysticka, każde koło może się niezależnie skręcić i ustawić w różnej pozycji - mówią młodzi konstruktorzy z zespołu Argo Team, Koła Naukowego Robotyków Politechniki Białostockiej. - Dzięki temu osiągnęliśmy w naszych robotach niespotykaną dotąd precyzję ruchów i możliwość dostosowywania naszej pozycji względem innych obiektów. Dzięki temu możemy się poruszać w każdej płaszczyźnie. Łazik wyposażony jest również w robotyczne ramię, które wygląda jak ręka. Służy więc do wykonywania różnych czynności w sposób precyzyjny.
Twórcy łazika jeżdżą ze swoją konstrukcją po całym świecie. Ostatnio odwiedzili Dubaj i na tamtejszym Expo prezentowali swoje dzieło.
EastROBO 2021
Arduino, z którego skorzystało wielu konstruktorów na EastROBO, to jeden z najpopularniejszych i najprostszych systemów do programowania robotów. Dzięki współpracy zaprogramowanego wcześniej procesora i mikrokontrolerów roboty potrafią się ruszać, unikać przeszkód i - co najważniejsze w zawodach Sumo - atakować.
Walki autonomicznych robotów odbywają się w kategoriach klasycznej, Nano i Mega. Trwają do kilkunastu sekund, a o wyborze pola decyduje losowanie. Roboty ustawia się tyłem do siebie, a silniejszy, i z lepszym programem, wygrywa.
03:53 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - roboty - sumo 22.11.2021.mp3 O zawodach Sumo robotów opowiadają konstruktorzy z Politechniki Białostockiej (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Tędy po trendy
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Materiał przygotował: Jeremi Angowski
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 10.15
aw