- 1 proc. podatku mogą przekazać podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, czyli składający PIT-36 i PIT-37, również przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym, czyli wypełniający PIT-36L, także osoby osiągające dochody ze zbycia papierów wartościowych, wykazywane w PIT-38, oraz ze zbycia nieruchomości, wykazywane w PIT-39. Na ostatniej stronie każdego z tych formularzy mamy odpowiednią rubrykę, która musimy wypełnić, aby przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji. Musimy znać jej numer KRS oraz, jeżeli chcemy podać, cel szczegółowy - mówi Grzegorz Grochowina z KPMG. – W tamtym roku prawie 45 proc. uprawnionych przekazało 1 proc., czyli ok. 12 mln podatników – dodaje.
Lista 50 największych OPP nie zmienia się
Okazuje się jednak, że jeżeli już przekazujemy 1 proc. naszego podatku, to trafia on do najbardziej znanych organizacji, które mają pieniądze, żeby się zareklamować.
- Ten problem z roku na rok się powtarza. Liczba 50 największych organizacji nie zmienia się - zaznacza Grzegorz Grochowina. – Coraz więcej pieniędzy przekazywanych jest na cel szczegółowy – dodaje.
Jak podkreśla ekspert, liczba OPP, które możemy wspierać, jest bardzo długa.
- Znajduje się na niej w tej chwili ponad 7 tys. organizacji. Cel 1 proc. był taki, żeby wspierać te mniejsze, lokalne, również stowarzyszenia i organizacje – mówi Grzegorz Grochowina.
Zanim przekażemy pieniądze, sprawdźmy organizację
Jak zaznacza ekspert, zanim przekażemy 1 proc., musimy jednak sprawdzić, czy podmiot, który planujemy wesprzeć, rzeczywiście jest organizacją pożytku publicznego. Możemy to zrobić na stronie pozytek.gov.pl.
Warto też pamiętać, że 1 proc. podatku może być przekazany, jeżeli nasze zeznanie złożymy w terminie, czyli do końca kwietnia.
Elżbieta Szczerbak, awi