Coraz chętniej hodujemy zwierzęta egzotyczne, które wymagają specjalnych warunków. Niestety, zwłaszcza początkujący właściciele zwierząt nie zawsze zdają sobie z tego sprawę z potrzeb swoich pupili. Popularność fretek jako zwierząt domowych rośnie w Polsce od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. To niewielkie, sympatyczne czworonogi, które osiągać mogą od 1 do niemal 3 kg masy ciała.
- To cudowne zwierzęta, które jednak nie będą odpowiednie do każdego domu, ponieważ potrzebują dużo czasu i cierpliwości opiekunów - podkreślała Agnieszka Sobczak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek. - Mieszkanie musi być odpowiednio zabezpieczone, żeby zwierzęta nie powchodziły tam, gdzie nie powinny. Warto także pochować wszelkie detergenty, by fretki były bezpieczne - tłumaczyła.
Wbrew stereotypom fretki nie gryzą kabli, mogą jednak - niczym psie szczeniaki - bawić się plastikowymi bądź gumowymi przedmiotami. - Przyszły opiekun fretki powinien przygotować się na to, że będzie poświęcał jej sporo uwagi. Fretka powinna mieć przestrzeń, by móc po niej biegać i bawić się. Świetnie sprawdzą się rury, w których fretki będą mogły się chować, a także wszelkiego typu domki i hamaki, a także m.in. basen z piłkami - wyliczała ekspert. Jak tłumaczyła, warto zaadoptować dwie fretki, by miały one nawzajem swoje towarzystwo i mogły spędzać czas razem. - Niektóre zwierzęta potrzebują jednak indywidualnego podejścia i warto wziąć to pod uwagę. Zawsze niezbędna jest cierpliwość i miłość - tłumaczyła.
10:28 czwórka fretki_PR4_AAC 2022_11_07-14-24-03.mp3 O fretkach i ich potrzebach opowiada Agnieszka Sobczak (Dajesz radę/Czwórka)
Nie we wszystkich krajach na świecie fretki uznane są za zwierzęta domowe. Obostrzeniami obwarowana jest hodowla fretek m.in. w Nowej Zelandii i niektórych stanach w USA. Dlatego, zanim zaadoptujemy to zwierzę, warto przede wszystkim przeczytać odpowiednią literaturę, porozmawiać z ludźmi zajmującymi się tym gatunkiem i dopiero wtedy zaprosić zwierzaka do naszego domu. - Fretki mają swój charakterystyczny zapach, ale psy, koty czy króliki przecież także go mają. Specyficzną woń wydzielają jednak zwłaszcza w okresie godowym. Wówczas zalecamy kastrację bądź implanty hormonalne - podkreślała ekspert.
Czytaj także:
Fretki karmi się m.in. surowym mięsem. - Mięsem mieszanym, czyli drób, kurczak, kaczka, indyk. Czerwonego mięsa nie powinno być dużo w diecie - wyliczała gość Czwórki i jak podkreślała, warto dodać suplementy diety. - Można też podawać jajko przepiórcze, a kurze - samo żółtko - raz w tygodniu - tłumaczyła. - Owoce i warzywa będą słabo trawione przez fretki, choć zwierzęta te je lubią. Można podawać je jako "smaczki", czyli nagrody - podkreślała.
Opiekunowie fretek powinni być także przygotowani na wizyty u weterynarza. - Zła dieta odbija się na przykład na nerkach zwierzęcia. Warto zwracać uwagę na zęby fretek, bo odkłada im się kamień, i prowadzić wizyty profilaktyczne. Problemy, na przykład insulinoma, czyli odwrotność cukrzycy, pojawiają się często u zwierząt karmionych wyłącznie suchą karmą. Fretki mogą zapadać także na nowotwory czy choroby serca - wyliczała Agnieszka Sobczak. - Warto znaleźć odpowiedniego weterynarza, a dodatkowo sami zwracajmy uwagę na apetyt i zachowanie naszych pupili - podkreślała.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Agnieszka Sobczak (Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek)
Data emisji: 07.11.2022
Godzina emisji: 14.15
kd/kor