Nieruchomości w 2023 roku. Chcemy kupować, ale jest drogo

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 18:56
Rynek nieruchomości budzi emocje od lat. Wciąż zastanawiamy się czy i kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć. Czy w 2023 roku kupujemy mieszkania, a może czekamy spadek cen?
Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Jakich mieszkań szukamy?
Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Jakich mieszkań szukamy?Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

2023 rok to ciekawy moment gospodarczy. Rynek nieruchomości rozgrzewał się bardzo długo, a dziś ta bańka stale rośnie. Jakub Mazur, ekspert ds. rynku nieruchomości i psycholog biznesu, zauważa, że program rządowy "Bezpieczny kredyt" jeszcze bardziej rozgrzeje tę sytuację, ożywi rynek, sprawi, że zainteresowanie kupnem mieszkań dwu- i trzypokojowych wzrośnie.

Jaki będzie rynek w 2023 roku? 

Analizy rynku wykazują, że czwartym kwartale 2023 roku sprzedaż mieszkań odbiła, po spadku odnotowanym w trzecim kwartale, a w pierwszym kwartale 2023 ta tendencja utrzymała się. - Widać to ożywienie na rynku, większe zainteresowanie kupnem mieszkań, ale też działek - mówi specjalista. - Myślę, że zakupy działek to już trend na rynku. 

W 2023 roku na pewno jednak będzie mniej kupionych mieszkań, bo deweloperzy budują mniej, nieruchomości będą droższe. - Coraz więcej jest osób zainteresowanych kupnem mieszkania w dużym mieście. Przyjeżdżają inwestorzy z zagranicy, a dla nich korzystniej i łatwiej jest kupić mieszkanie od dewelopera - ocenia Jakub Mazur. - Jeśli chodzi o ceny mieszkań, to optymizmu we mnie nie ma. Ceny raczej wzrosną. Jest duży popyt na mieszkania - dodaje. 


Posłuchaj
14:53 czwórka dajesz radę 27.04.2023.mp3 Jak wygląda rynek nieruchomości w 2023 roku, jakich mieszkań szukamy? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Tegoroczne targi nieruchomości rozczarowały Czwórkowego gościa. Nie znalazł tam ciekawych inwestycji, a proponowane ceny niektórych zwaliły go z nóg. - Za nowe inwestycje trzeba zapłacić nawet 30 tysięcy za metr - to bardzo duża cena nawet na Warszawę - ocenia. - W innych lokalizacjach ceny, w porównaniu do roku poprzedniego, wzrosły o około 15 procent. Ciekawe są za to inwestycje na obrzeżach dużych miast - powstają tam osiedla małych domków. To propozycja godna rozważenia. 

Drogo, jak w Europie

Na ceny mieszkań wpływa wiele czynników, m.in. ceny wynajmu nieruchomości czy zagraniczne fundusze, które inwestują w Polsce. - Inwestorzy kupują bardzo dużą ilość mieszkań, a nawet całe budynki, od deweloperów. Później przeznaczają je na wynajem - wyjaśnia gość Mateusza Kulika. - Osoba prywatna ma nieco ograniczony dostęp do nieruchomości. Atrakcyjnych lokalizacji nie przybywa. Moim zdaniem Polska staje się centrum Europy - dodaje. 

Jakub Mazur zwraca uwagę na ceny mieszkań w Paryżu, Londynie czy Amsterdamie. Do nich nawet cenom warszawskim jest jeszcze daleko. - W stosunku do zarobków w Polsce jest drogo. Obecnie, przeciętna zdolność kredytowa Polaków, nie pozwala na zakup komfortowego 100-metrowego mieszkania - tłumaczy. - Za granicą wiem, że jest więcej możliwości dla osób z rozwijającą się karierą. 

Jakich mieszkań szukamy?

Na rynku największą popularnością cieszą się mieszkania najmniejsze, kawalerki. Kupujemy je chętnie, ale to właśnie ich cena, za metr kwadratowy jest najwyższa. - Cena nie jest zwykle najważniejszym kryterium dla kupującego. Ludzie wolą nowsze mieszkania, nie te w wielkiej płycie. Ważna jest dla nich też lokalizacja, za dobrą, są skłonni zapłacić więcej - zdradza specjalista i radzi, by przed kupnem mieszkania dobrze sprawdzić stan techniczny budynku, w którym kupujemy mieszkanie, ale też zwrócić uwagę na sąsiedztwo i czystość. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Jakub Mazur (ekspert ds. rynku nieruchomości, psycholog biznesu)

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 14.13

pj