- Kondycja włosów świadczy z reguły o kondycji całego organizmu. Dzięki temu, jak nasze włosy się zachowują, możemy dowiedzieć się, w jakim stanie są nasze ciała. Włosy przekazują nam przeróżne komunikaty, dotyczące głównie naszego zdrowia - mówiła ekspert. - Moim pacjentom mówię, że włosy to dla nas papierek lakmusowy, takie nasze lustro. Tracimy je jako pierwsze, ale i odzyskujemy jako ostatnie, bo nie jest to dla nas niezbędny organ. W pierwszej kolejności nasze organizmu zadbają o wątrobę, płuca, serce. Włosy są na końcu tej listy.
W badaniu kondycji naszych włosów nie możemy jednak, jak przekonywała gość Czwórki, pominąć genów. - Jeśli od zawsze mamy cienkie włosy, rzeczywiście możemy podziękować rodzicom - opowiadała Anna Mackojć. - Jeśli jednak w którymś momencie naszego życia stają się one widocznie słabsze, zaczynają wypadać, czy łamać się. Stają się niesforne, to jest to sygnał do podjęcia działania - podkreślała ekspert.
"Włosy są lustrem naszego organizmu"
Samodzielnie trudno jest ocenić, z czego wynika kiepska kondycja naszej fryzury, bo czynników może być wiele - od niewłaściwej diety, przez stres, aż po niewłaściwą pielęgnację. - Na początku z reguły ludzie próbują poszukać w drogeriach innych kosmetyków, czytają na temat włosów. Potem jednak, jeśli ich działania nie przynoszą efektów, trafiają do specjalistów - podkreślała Anna Mackojć.
Trycholog przeprowadzi szereg badań. - Bardzo dokładną diagnostykę trichoskopową - mówiła Anna Mackojć. - Oczywiście włos nie udzieli nam wszystkich odpowiedzi i nie "powie", że chorujemy na konkretne przypadłości. Jednak włos wskaże nam kierunek. Dowiemy się, czego nam brakuje i w jaki sposób te niedobory należy uzupełnić, jakie zabiegi przeprowadzić.
Jak dobrać szampon do skóry głowy?
Na etapie samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów z włosami popełnić można wiele błędów. Jak podkreślała gość Czwórki, warto nauczyć się analizować składy kosmetyków. - Ilość składników aktywnych w kosmetykach regulują odpowiednie przepisy, ale warto pamiętać, że nie dla każdego każdy składnik aktywny będzie dobry - podkreślała Anna mackojć.
- Jeśli na przykład mamy problem z atopowym zapaleniem skóry, to niekoniecznie powinniśmy używać popularnych SLS-ów, czyli silnie działających preparatów. Jeśli mówimy o zmianach łojotokowych, to produkty pielęgnacyjne powinny już zawierać silniejsze te środki pianotwórcze i czyszczące - podkreślała gość Czwórki. - Inaczej to jakby umyć garnek po rosole samą wodą - to się nie uda.
16:20 włosy 2021_12_15-14-09-40.mp3 W jaki sposób dbać o skórę głowy i włosy? (Dajesz radę/Czwórka)
Dobierz szampon do rytmu życia
- Jeśli ktoś myje głowę codziennie, powinien zaopatrzyć się w preparaty do codziennej pielęgnacji, które nie będą miały dużych stężeń substancji aktywnych - podkreślała trycholog. - Ale jeśli ktoś myje głowę co trzy dni, jego skóra głowy się nie przetłuszcza, nie produkuje dużo sebum, a włosy wyglądają dobrze, mógłby zastanowić się nad nabyciem szamponu ze składnikami, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy, by zapewnić skórze dodatkową izolację. W przypadku, gdy mamy poważny łupież, a preparaty dostępne w drogeriach nie pomagają, warto zasięgnąć porady specjalisty - tłumaczyła gość Czwórki. - Pamiętajmy, że łupież łupieżowy nie jest równy, przypadłość ta wynikać może także z przesuszenia skóry głowy, a wówczas - stosując preparaty wysuszające - dodatkowo pogłębimy problem.
Posłuchaj także:
Mycie to nie wszystko. Jak suszyć włosy?
Jak tłumaczyła gość Czwórki, w pielęgnacji włosów potrzebujemy głównie dwóch produktów: szamponu i odżywki. O ile można eksperymentować z odżywianiem włosów, o tyle do samej skóry głowy należy podejść bardzo ostrożnie. - Głowę powinno się myć dwa razy, nie drapiemy skóry, nie ciągniemy włosów - tłumaczyła Anna Mackojć. Jak podkreślała, podobnie jest z suszeniem - warto być delikatnym. - Jeśli użyjemy zbyt wysokiej temperatury zniszczymy włosy, warto więc zadbać o preparaty ochronne.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Anna Mackojć (trycholog, autorka ebooka "Zdrowe włosy od podstaw")
Data emisji: 15.12.2021
Godzina emisji: 14.15