Kampania "Legalnie Odpowiedzialnie" ma na celu nagłośnienie tematów związanych z życiem na emigracji i wywołanie dyskusji wokół faktu, że poza granicami kraju zawsze warto zatrudniać się legalnie - niezależnie od pracy, jaką się podejmie. Eksperci chcą podkreślać korzyści związane z legalnym zatrudnieniem, zwrócić uwagę na zagrożenia związane z tzw. pracą "na czarno" oraz wymienić czynniki, które warto wziąć pod uwagę, by poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu.
Nie warto czekać na superokazje
- Praca w sezonie letnim jest dla nas wszystkich dostępna. Należy jednak szukać jej bardzo rozsądnie - mówi Jarosław Dobrowolski z firmy Bravecare. - Właśnie w okresie letnim często szukamy superokazji, pracy, w której można szybko zarobić. Ja uważam, że zdrowy rozsądek jest najważniejszy i nie należy ufać tym tzw. superofertom - dodaje.
Pracodawcy zdają sobie sprawę, że latem jest więcej chętnych do pracy. Zarobku szukają i uczniowie, i studenci, którzy właśnie skończyli sesję. Z tego względu i ofert jest więcej, również tych z propozycją pracy za granicą. - W internecie ogłoszenie może dać każdy, dlatego trzeba koniecznie sprawdzić firmę, która pracę oferuje. Sprawdzamy, czy dana działalność jest zgłoszona, czy jest w centralnej ewidencji działalności gospodarczej - podpowiada gość Marty Hoppe. - Z dużą pomocą mogą nam przyjść też różne portale społecznościowe, tam też znajdziemy informację o danej firmie, opinie o niej - dodaje.
Umowa - najważniejszy element
Szczególnie ważnym elementem, w przypadku wyjazdu do pracy za granicę, jest umowa. Powinniśmy ją otrzymać przed wyjazdem, nawet z pewnym wyprzedzeniem, i powinna być sporządzona w naszym języku, a nie w języku kraju, do którego jedziemy. - Rozumienie umowy jest bardzo ważne - podkreśla ekspert. - Jeśli mamy wątpliwości, to powinniśmy móc zadać pytania. Lepiej dwa razy zapytać i sprawdzić, niż pojechać bez informacji - dodaje.
13:52 czwórka dajesz radę 22.06.2022.mp3 Dlaczego za granicą warto pracować legalnie? (Dajesz radę/Czwórka)
Im prostsza umowa, tym mniejsze niebezpieczeństwo. Niezbędnymi danymi w umowie są podstawowe dane firmy, pracodawcy. - Umowa o pracę zawiera wszelkie najważniejsze dla nas informacje, a w tym warunki pracy: jaka jest pensja, netto czy brutto, godziny pracy, w jakim dniu jest wypłata, czy jest ubezpieczenie, kto zapewnia transport, zakwaterowanie, zakres obowiązków, wykaz dni wolnych czy przerw w pracy - wymienia gość Marty Hoppe.
Część firm oferujących pracę za granicą zapewnia też obsługę koordynatora na miejscu pracy. Jego zadania możemy porównać do zadań pilota wycieczek. - To koordynator pomaga nam na miejscu - mówi ekspert z Bravecare. - Do niego zgłaszamy się z wszelkimi pytaniami, wyzwaniami, które czekają na nas w miejscu pracy - dodaje.
Jarosław Dobrowolski zwraca uwagę na oferty pracy w charakterze opiekuna osób starszych, które oferuje jego firma. Podkreśla korzystne zarobki, a przede wszystkim możliwości nauki języka, zwiedzenia świata czy możliwość rozwinięcia wielu umiejętności i empatii.
- Nie rozumiem, czemu dziś ktoś decyduje się na pracę "na czarno" - mówi. - Taka praca to duże ryzyko. W Niemczech zagrożona jest karą nawet 30.000 euro - dodaje.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Jarosław Dobrowolski (Bravecare)
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 14.09
pj