Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi
- Sztuka, malarstwo, architektura były dla niego bardzo ważne - mówi Maria Dzieduszycka z Fundacji imienia Zbigniewa Herberta.
W rocznicę w Łazienkach Królewskich została otwarta wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta. - Te dwie formy bardzo łączyły się w życiu Herberta - mówi gość Jedynki. Poeta zostawił po sobie blisko 300 szkicowników. Głównie szkicował w czasie jego licznych podróży. - Szkicował, bo chciał zapamiętać coś, co go zainteresowało - wyjaśnia. Szczęśliwie dla potomnych twórca niczego nie wyrzucał, a szkicowniki są w Bibliotece Narodowej.
Maria Dzieduszycka podkreśla, że wystawa w Łazienkach w tym szczególnym dniu ma pokazać, jak ciągle żywa i aktualna jest twórczość Herberta. Według niej poeta przez swoją twórczość, przez wiersze, ale też i przez wspomniane szkice, uczy nas patrzenia na świat. - Jego poezja rodzi się z jednej strony z zachwytu nad światem, a z drugiej strony, co widać w wielu jego wierszach, z poczucia grozy, przerażenia. Równocześnie on się pochyla nad cierpieniem drugiego człowieka - mówi pani prezes.
Prezes fundacji mówi również o Międzynarodowej Nagrodzie im. Zbigniewa Herberta. Posłuchaj całej rozmowy.
Sobota w radiowej Jedynce jest Dniem Herberta. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Zbigniewa Herberta.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji imienia Zbigniewa Herberta)
Data emisji: 28.07.2018
Godzina emisji: 8.15
ag/mko