Międzynarodowy Dzień Elektryki

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 18:42
Istnieje powiedzenie, że "elektryka prąd nie tyka", ale nie do końca jest ono zgodne z prawdą. Poza tym dziś elektryk to już nie wąsaty "pan Mietek" w niebieskim kombinezonie, który kombinerkami naprawia nam korki. Wiele się zmieniło. O tajnikach zawodu elektryka w "Czwartym wymiarze".
Audio

– Oj, już nie liczę, ile razy kopnął mnie prąd! – opowiada Łukasz Turkowski ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich, prywatnie student Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. – Po pierwszym razie to już leci jak z górki…

Niektórzy elektrycy twierdzą, że takie "kopnięcie" prądu budzi skuteczniej niż poranna kawa. – Taaak, polecam jako substytut – śmieje się Turkowski.

Łukasz Turkowski marzy, by po zakończeniu studiów zajmować się napięciem wyższym niż 230 volt, czyli takim, jakie mamy w zwykłym gniazdku. – To nie jest nic strasznego, jeśli zachowuje się podstawowe środki bezpieczeństwa. I sprawia mega-satysfakcję – przekonuje Turkowski.

Tym bardziej, że aby dziś zostać elektrotechnikiem z prawdziwego zdarzenia trzeba mieć odpowiednie wykształcenie i sprzęt. Dziś nawet zwykły technik, jak zapewnia Turkowski, musi być fachowcem. – Zmieniła się technologia. Technicy, zamiast z kombinerkami, chodzą z laptopem i specjalnym oprzyrządowaniem – opowiada Turkowski. - Zawodowcy używają sprzętu, który może kosztować nawet równowartość dobrego samochodu.

Zwłaszcza, że branża elektrotechniczna jest obszerna, w jej zakres wchodzą takie dziedziny jak elektronika, telekomunikacja czy radiotechnika, więc  – jak przekonuje Turkowski – na rynku pracy wciąż są wolne miejsca. – W dużym skrócie: musimy wytworzyć energię, przesłać ją, zadbać o jej jakość i jeszcze odpowiednio jej użyć – opowiada Turkowski. – Jeśli ktoś jest zainteresowany tą dziedziną, na pewno będzie usatysfakcjonowany pracą i… zarobkami.

 

Więcej na temat tajników zawodu elektrotechnika słuchaj w audycji "Czwarty Wymiar". Wystarczy kliknąć w ikonkę dźwięku w ramce po prawej stronie tekstu.

(kd)

Czytaj także

Japończykom brakuje prądu. Przenoszą weekend na czwartek i piątek

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:38
Japońskie koncerny chcą produkować samochody w sobotę i niedzielę zamiast w tygodniu pracy. To odpowiedź na problemy energetyczne kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej energochłonne firmy przeniosą produkcję poza Polskę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 07:52
Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Ministerstwo Gospodarki wysłało ankietę do firm, których zakłady zużywają najwięcej prądu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulczyk bierze się za auta na prąd

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 08:10
Jego spółka e+ otworzy w czterech centrach handlowych 12 punktów do ładowania aut na prąd. Będzie też oferować firmom obsługę flot samochodów elektrycznych.
rozwiń zwiń