Nowoczesne planetarium Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 19:30
– Przy budowie planetarium zastosowano najnowsze technologie. Od projektora gwiazdowego, który wyświetla idealny obraz nieba przez projektory cyfrowe, cały system komputerów i serwerów po lasery i dymiarki – wymienia Maciej Ligowski z CNK.
Audio

Na kopule CNK wyświetlanych jest 16 kanałów HD. Jak tłumaczy Maciej Ligowski z CNK, wszystko synchronizowane jest przez pomniejsze komputery, którymi steruje jeden większy. – On mówi im, co mają wyświetlać i jak. Wszystko musi być bowiem zgodne pod względem czasu i geometrii – wyjaśnia. Są to zadania bardzo skomplikowane, a najmniejszy błąd widać od razu.

Do tego dochodzą jeszcze komputery sterujące projektorem gwiazdowym, laserami i dźwiękiem.

Z tym ostatnim było ponoć sporo problemów. "Okiełznanie" dziesięciu tysięcy watów w pomieszczeniu, jakim jest kopuła, kosztowało specjalistów wiele pracy – dźwięk zbierał się bowiem w środku kopuły i robił ogromny pogłos.

System cyfrowy, w oparciu, o który działa planetarium Centrum Nauki Kopernik, umożliwia "zalanie" całej kopuły obrazem wideo. Innowatorski rozwiązania pozwalają przede wszystkim na wyświetlanie obrazu wszechświata na żywo. – Za pomocą kilku kliknięć myszki możemy polecieć w dowolny zakątek wszechświata – zdradza Ligowski.

Do tego na kopule mogą być wyświetlane dowolne filmy. – To jakby lepsza wersja kina – zauważa gość "Czwartego wymiaru". W swojej ofercie planetarium ma zarówno pokazy popularnonaukowe, na których można dowiedzieć się np. wiele o wnętrzu ciała człowieka czy też o doborze naturalnym, jak i rozrywkowe, np. Ulicę Sezamkową.

Aby dowiedzieć się więcej wysłuchaj/obejrzyj fragment "Czwartego wymiaru".

ap


------------

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jeden z największych w Europie interaktywnych ośrodków edukacji naukowej, Kopernik objaśnia otaczający nas świat i wiele spośród rządzących nim praw. Umożliwia zwiedzającym samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, a przez to poznanie i doświadczenie zjawisk oraz praw rządzących światem.

Ekspozycja  Centrum Nauki Kopernik została podzielona na sześć  interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa światła, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Re: Generacja i  Eksponaty artystyczne.

Od 11 czerwca 2011 r. działa Niebo Kopernika – jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie. Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. W jego wnętrzu kryje się m.in. sala projekcyjna ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy.

Jest tu też ulokowany wokół budynku Centrum Nauki Kopernik Park Odkrywców o 15 tys. m kw. powierzchni i bezpośrednio łączący się z Wisłą. Na trawnikach pomiędzy drzewami i krzewami znajdują się eksponaty i projekty artystyczne, które w nietypowy sposób wykorzystują m.in. efekty dźwiękowe i właściwości fali głosowej.

W Centrum Nauki Kopernik znajdują się również cztery profesjonalnie przygotowane pracownie, wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy i multimedia. Pod okiem animatorów można tu samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z zakresu fizyki, chemii, biologii i robotyki.

KaW/AM/materiały prasowe

Czytaj także

Projektory kina 3D (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 19:05
Jak tłumaczy Mariusz Sidorowicz z kina Orange IMAX w Warszawie, kiedyś projektory w kinach 3D były ogromnych rozmiarów, a filmy wyświetlane za ich pomocą ważyły ok 200 kg. Dziś filmy przychodzą na małym dysku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kajetanowicz: Radzę sobie na głębokich polskich dziurach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 20:02
Rajdowy Mistrz Polski, w kolejnym spotkaniu ze słuchaczami audycji Czwarty Wymiar, opowiada o tym, co najbardziej ceni w swoim sportowym aucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robot Olivia – osobisty asystent i towarzysz

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 18:30
Robot powstał w laboratorium robotyki społecznej A*STAR w Singapurze z myślą o ludziach starszych i niepełnosprawnych. Służyć może jednak także jako pomoc domowa.
rozwiń zwiń