Z archiwum Polskiego Radia - tak powstawały polskie samoloty

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 10:00
Czwórka zagląda do archiwów dźwiękowych Polskiego Radia, by wyszukiwać zarówno ciekawostki, jak i prawdziwe perły. Tym razem w naszej podróży w czasie odwiedziliśmy Zakłady Przemysłu Lotniczego w latach 70., oraz wzbiliśmy się z naszymi reporterami w powietrze.
Audio
  • Z archiwum Polskiego Radia - tak powstawały polskie samoloty (Czwarty wymiar/Czwórka)
Kołowanie przed pierwszym lotem doświadczalnym I prototypu PZL-126 Mrówka
Kołowanie przed pierwszym lotem doświadczalnym I prototypu PZL-126 MrówkaFoto: wikimedia.commons.org/aut.Tomasz O.

- "Polskie skrzydła" – mówił reporter Polskiego Radia w audycji "7 dni w kraju i na świecie" w 1972 roku, relacjonując obchody 25-lecia Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego Delta. – Plon tego srebrnego jubileuszu to ponad pięć tysięcy samolotów i śmigłowców ponad wszystkimi kontynentami świata.

W Archiwum Polskiego Radia znaleźć można także wypowiedź dyrektora Zjednoczenia inż. Andrzeja Jedynaka. – Eksportujemy przede wszystkim samoloty, śmigłowce wielozadaniowe, szybowce, silniki lotnicze, oraz wyposażenie lotnicze – wymieniał rozmówca Polskiego Radia. – W bieżącym roku wyeksportowanych zostanie ponad 1000 samolotów do 50 państw na terenie całego świata.

Poznaj historię Polski zapisana na dźwiękowych pocztówkach > > >

Ówcześni reporterzy Polskiego Radia mieli także okazję wznieść się w przestworza i spędzić tam 15 minut. Jak to relacjonowali swoje przeżycia? Posłuchaj nagrania materiału dźwiękowego, dołączonego do materiału z audycji "Czwarty wymiar".

(kd)