"Tysiąclatki" towarzysza Wiesława

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 09:40
W latach 60. w Ameryce dzieci-kwiaty walczyły w imię pokoju i wolnej miłości, a w Polsce dzielni budowniczowie stawiali szkoły na 1000-lecie naszego państwa.
Audio
  • Z Archiwum Polskiego Radia: szkoły "tysiąclatki" (Czwarty wymiar/Czwórka)
Władysław Gomułka, 1965
Władysław Gomułka, 1965Foto: PAP/CAF

W związku z potrzebami szkolnictwa, wynikającymi z wchodzenia w wiek szkolny wyżu demograficznego z lat 50., w następnej dekadzie rozpoczął się w naszym kraju proces masowej budowy punktów oświatowych, głównie szkół podstawowych. Po raz pierwszy hasło budowy "tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” padło z ust Władysława Gomułki - 24 września 1958 roku.

Szkoła
Szkoła Tysiąclecia w Węgierskiej Górce, 1973

4 lata później w Szczecinie zadźwięczał dzwonek w pięćsetnej "tysiąclatce". Reporter Polskiego Radia, który udał się na uroczystość otwarcia, nie mógł wyjść z zachwytu: - Pięknie udekorowane miasto i ulica, a na jej prawej skarpie stoi nowy, "spod igły" budynek. Jest niewysoki, bo jednopiętrowy, a w jego wnętrzu mieści się 15 izb lekcyjnych, wiele gabinetów pomocniczych oraz lekarski i stomatologiczny. Na pięknym placu przyszkolnym dzieci, młodzież i starsi z naręczami kwiatów czekają na gości z Komitetu Centralnego...

W 1965 roku cała Polska świętowała ukończenie zadania. Zaszczytny, tysięczny numer uzyskała szkoła nr 47 im. Hugona Kołłątaja w Warszawie. Na uroczystym otwarciu nie zabrakło wzruszających przemówień: - Przyjmując ten wspaniały dar narodu Polskiego pragnę w imieniu nauczycieli, dzieci i ich rodziców serdecznie podziękować społeczeństwu, partii i władzom państwowym - mówiła dyrektorka Barbara Woźniak. - Szczególnie gorąco dziękuję inicjatorowi wielkiego czynu, towarzyszowi Wiesławowi, pierwszemu sekretarzowi KC PZPR. Dziękuję również projektantom i robotnikom, którzy z wielkim poświęceniem i wysiłkiem budowali naszą szkołę.

W sumie w ramach akcji "tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” wybudowano 1417 obiektów. Większość z nich zrealizowana była według jednego z kilku standardowych projektów, dzięki czemu już z daleka było wiadomo, że budynek, który pojawił się na horyzoncie, to szkoła, a nie delikatesy "Społem".

Więcej wspomnień z Archiwum Polskiego Radia znajdziesz w nagraniu z "Czwartego wymiaru". Plik dźwiękowy dołączony jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Pohulaj sobie na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 09:58
Gdy Basia Szerszeń i Filip Krysiak zamarzyli o miejskiej hulajnodze okazało się, że oferta dla dorosłych jest bardzo uboga. Z tego powodu stworzyli własny pojazd, prosty i pełen autorskich rozwiązań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole dla filmowców

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 14:12
Początkujący filmowcy mają okazję spędzić trochę czasu w Filmowym Przedszkolu Wajdy. To nie tylko szansa na spotkanie wielkiego Andrzeja, ale też na poznanie rzemiosła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To pytanie wzbudza emocje w każdym młodym Polaku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:00
Co młody Polak musi umieć, potrafić, znać, by znaleźć dziś pracę? Wobec rosnącego kryzysu na rynku pracy, odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.
rozwiń zwiń