Alternatywny internet? Grek potrafi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 13:00
Czy to znaczy, ze tradycyjni dostawcy mogą poczuć się zagrożeni? Raczej nie, ale… służbom specjalnym może być ciężej inwigilować obywateli.
Audio
  • Grecy stworzyli swój internet/ Czwarty wymiar (Czwórka)
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, ci którzy będą chcieli coś kupić w sklepie internetowym w innym kraju, będą traktowani jak miejscowi
Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, ci którzy będą chcieli coś kupić w sklepie internetowym w innym kraju, będą traktowani jak miejscowiFoto: Glow Images/East News

W odpowiedzi na wysokie ceny internetu dostarczanego przez tradycyjnych (i nie zawsze uczciwych) operatorów, grupa greckich aktywistów stworzyła w Atenach całkowicie niezależną sieć. Została ona zbudowana w oparciu o system anten na dachach budynków i nosi nazwę Ateńskiej Bezprzewodowej Sieci Miejskiej (AWMN).
Joanna Sosnowska z Gazeta.pl przekonywała w "Czwartym Wymiarze”, że "jest to troszeczkę naciągane”: w istocie działa bowiem na zasadach intranetu wewnątrz firm. To znaczy, że jest tam kilka serwisów i usług, z których możemy skorzystać jedynie wewnątrz, ale nie jest to "prawdziwy internet”. Korzysta z niego jednak obecnie ok. tysiąca użytkowników, którzy mogą się cieszyć internetem nawet 30 razy szybszym niż u tradycyjnych operatorów. Społeczność skupiona wokół alternatywnej sieci stworzyła własny serwis z ogłoszeniami, własne blogi oraz wewnętrzną wyszukiwarkę.
- Nikt nie może zamknąć takiej sieci, ponieważ ona działa na własnych serwerach. Państwo nie może przecież zamknąć sieci wewnętrznej firmowej - mówiła Joanna Sosnowska.
Jej zdaniem pomysł ten jest szczególnie ciekawy w kontekście afery PRISM oraz podsłuchów. Rządom i służbom centralnym będzie trudniej podsłuchiwać i inwigilować obywateli w takiej sieci.
pp

Zobacz więcej na temat: Grecja internet PRISM
Czytaj także

Afera PRISM. Serwis szyfrujący e-maile zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 10:54
Zamknięty został amerykański serwis szyfrujący e-maile, z którego najprawdopodobniej korzystał Edward Snowden po ucieczce do Moskwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef WikiLeaks: Snowden odniósł zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 13:15
Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange oświadczył, że zapowiedź prezydenta USA dotycząca reformy programów inwigilacji elektronicznej jest zwycięstwem b. współpracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Guardian”: władze groziły nam w sprawie Snowdena

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 08:07
Redaktor naczelny dziennika "Guardian", na łamach którego ukazywały się teksty na podstawie dokumentów Edwarda Snowdena, twierdzi, że brytyjskie władze groziły podjęciem działań prawnych przeciwko gazecie, jeśli nie zniszczy ona kopii tajnych dokumentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA inwigilowały centralę ONZ?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 21:48
Specjalistom z USA udało się dostać do wewnętrznej sieci, wykorzystywanej do telekonferencji. Wtedy... przechwycili materiały chińskich agentów – twierdzi ”Der Spiegel”.
rozwiń zwiń