Zegarki naręczne dla panów zawdzięczamy artylerzystom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 18:34
- Przez blisko 100 lat zegarek był biżuterią kierowaną do pań – opowiadał w Czwórce Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki w Warszawie, który na antenie przybliżył historię podręcznych czasomierzy.
Audio
  • Kasia Klepaczewska o ciekawostkach związanych z zegarkami

Dawniej zegarek naręczny uznawany był za kunsztowną ozdobę dla kobiet wykonaną ze szlachetnych materiałów i ozdobioną kamieniami. Panowie sprawdzali godzinę wyciągając ze specjalnej kieszonki zegarek z dewizką, czyli z łańcuszkiem. Okazało się to jednak niepraktyczne w warunkach bojowych.

- Niemcy stwierdzili, że zegarek kieszonkowy nie sprawdza się w przypadku artylerzystów. Trzeba go było wyciągać, wkładać, majtał się między nogami, można było łatwo nim o coś uderzyć i go uszkodzić, a w tamtych czasach dla artylerzysty zegarek był jednym z podstawowych narzędzi pracy – opowiadał Piotr Zarzycki.

Tym sposobem zegarek wylądował na męskiej ręce. W przypadku osób praworęcznych był to lewy przegub,co było związane z przekonaniem, że umiejscowiony na ręce wiodącej jest bardziej narażony na uszkodzenia.

Dziś zegarki naręczne częściowo zostały wyparte przez czasomierze znajdujące się w telefonach komórkowych i innych urządzeniach podręcznych. Renesans przeżywają za to budziki, które coraz efektywniej wybudzają nas ze snu. Są nawet takie, które uciekają przed zaspanymi właścicielami.

Aby poznać więcej ciekawostek na temat zegarków i najnowszych gadżetów z nimi związanych posłuchaj nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Zegarek Bonda sprzedany za 150 tysięcy euro

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 20:01
Na aukcji w Genewie sprzedano zegarek Jamesa Bonda za 150 tysięcy euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będą nas strzegli niebiańscy stróże

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 20:16
I nie chodzi tu aniołów, tylko o bezzałogowe latające roboty, które w niedalekiej przyszłości z wysokości będą patrolowały ulice naszych miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz fotografować ptaki? Najpierw naucz się maskować

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 19:13
Czasem, żeby zrobić dobre zdjęcia wymarzonego przez nas okazu trzeba zbudować sobie dom. O sposobach robienia zdjęć ptakom opowiadał w Czwórce specjalista Robert Dróżdż.
rozwiń zwiń