Wszystko zaczęło się od mikroprocesora

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 17:00
Nowoczesne gadżety z roku na rok stają się coraz mniejsze, bardziej poręczne, a za to naszpikowane tysiącami możliwości.
Audio
  • Miniaturyzacja w nowych technologiach - Kamil Jasieński

15 listopada 1971 roku firma Intel stworzyła pierwszy mikroprocesor - i od tamtego momentu, jeśli mówimy o sprzęcie nowotechnologicznym i gadżetach to mówimy o postępującej miniaturyzacji.

Miniaturyzacja nie polega jednak jedynie na zmniejszaniu sprzętu, a  w dużej mierze na zmniejszeniu jego komponentów. - Miniaturyzacja dotyczy komponentów sprzętu. Jeśli chcemy więcej różnych komponentów upchnąć do gadżetu to potrzebujemy mieć te elementy zmniejszone - mówi Piotr Gnyb z portalu gadzetomania.pl.

Pewnych rzeczy już nie da się zmniejszyć, a zmniejszenie innych jest niewykonalne. Jednak równie ważnym, o ile nie ważniejszym, jak twierdzi Jerzy Łabuda z "Newsweek Technologie", jest zwiększanie efektywności energetycznej tych urządzeń.
- Jeśli na mniejszej przestrzeni upakujemy więcej tranzystorów, wtedy potrzeba będzie mniej prądu żeby to zasilić. Urządzenie będzie bardziej wydajne energetycznie - wyjaśnia Łabuda.

Więcej o miniaturyzacji sprzętu IT dowiesz się słuchając załączonej audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty Wymiar".

(pj)

Zobacz więcej na temat: firma intel Kuba
Czytaj także

Jak naładować telefon, gdy nie ma prądu?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 08:50
Co zrobić, gdy nie ma gniazdka, prądu lub ładowarki, a trzeba naładować telefon lub inny sprzęt? Jakie gadżety pomogą nam wytworzyć prąd?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służbowy, czy prywatny - wszystko w jednym

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 08:00
Masz dwa telefony, jeden służbowy, a drugi prywatny? Teraz jest sposób aby zastąpić je jednym aparatem. Coraz popularniejsze telefony dual SIM intensywnie wkraczają na polski rynek. Jakie modele są dostępne i dla kogo są stworzone?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Używasz komórki w samolocie? To może się źle skończyć

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:00
Co może stać się w samolocie, jeśli włączymy telefon i zaczniemy szukać sieci? Czy rzeczywiście korzystanie z komórki podczas lotu jest aż tak niebezpieczne? Dotychczas przez telefonujących pasażerów żaden samolot jeszcze nie spadł, ale wcale nie jest to niemożliwe.
rozwiń zwiń