Symbol Berlina z eurocentówek

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 14:00
Brama Brandenburska stoi przy placu Paryskim w Berlinie od końca XVIII wieku. To stały punkt, który odwiedzają turyści w stolicy Niemiec. Warto wiedzieć, że w prawym skrzydle kryje ona tajemnicę.
Audio
  • Joachim Ciecierski opowiada o Bramie Brandenburskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
Brama Brandenburska
Brama BrandenburskaFoto: Wikipedia/CC/AlterVista

Brama Brandenburska jest jednym z architektonicznych symboli Berlina, pierwszą budowlą jaka przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o tej stolicy. Nic dziwnego, że jej wizerunek został wybrany by zdobić eurocenty.
Obok tej bramy znajdują się najdroższe hotele Berlina. Jest tam też wielki park, w którym kiedyś organizowano Love Parade. - Od 2002 roku przejazd pod Bramą Brandenburską jest zamknięty dla samochodów - opowiada Joachim Ciecierski, dziennikarz Polskiego Radia zajmujący się tematyką niemiecką. - Od czasu do czasu powraca dyskusja czy ten ruch nie powinien zostać przywrócony, gdyż odkorkowałoby to miasto, jednak konserwatorzy zabytków twierdzą, że spaliny niszczą elewację bramy, która wykonana jest z kamienia piaskowego. Mimo to czasem robi się wyjątek i pozwala przejechać przez bramę znanym parom ślubnym.

Czytaj także: Berlin - jedź tam na Erasmusa
Tuż przed Bramą Brandenburską rozpościera się plac Paryski, na którym zawsze jest pełno turystów. Ale jest też sposób, by uciec przed hałasem i tłumem. - W prawym skrzydle bramy jest tzw. pokój ciszy założony w 1994 roku, na wzór pokoju ciszy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku - to pomieszczenie jest wspaniale wytłumione  - mówi Ciecierski.

A jakie atrakcje jeszcze czekają na nas i nasze pluszaki w okolicach Bramy Brandenburskiej dowiesz się słuchajac załączonego materiału ze "Stacji Kultura".

(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Berlin Czwórka
Czytaj także

Technoturyści w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 10:40
Co weekend młodzi ludzie z całej Europy imprezują na kilku kilometrach wzdłuż brzegu berlińskiej rzeki Szprewy. Przyglądał się im Tobias Rapp, a swoje spostrzeżenia opisał w książce "Zagubieni w dźwięku. Berlin techno i technoturyści".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oh Boy" - codzienność w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:00
Jazz, czarno-białe zdjęcia i Berlin nie odstraszyły widzów od filmu Jana Ole Gerstera "Oh Boy". Oprócz licznych pozytywnych recenzji i nagród filmowych, reżyser swoim debiutem podbił serca wielu kinomaniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin - jedź tam na Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:00
Stolica Niemiec kusi energią, przyciąga młodych ludzi. Daje możliwości rozwoju, jest miastem z artystyczno-dekadenckim klimatem, w dodatku o niskich cenach.
rozwiń zwiń