Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w świeci literatury była nagroda Nobla, która powędrowała w ręce Olgi Tokarczuk. I chodzi dziś to jej książki biją rekordy popularności, to warto też sięgnąć po propozycje innych autorów.
Literatura non-fiction - ona często bywa pomijana w podsumowaniach. - Mówi się o najciekawszych powieściach, kryminałach, dzieli się na gatunki... A ta literatura non-fiction też jest istotna - mówi ekspertka.
- "Leonardo da Vinci" Walter Isaacson. To biografia bardzo monumentalna, ale bardzo ciekawa. Ukazująca wynalazcę jako człowieka z krwi i kości - poleca Kinga Michalska
"Dzienniki" pokazują, jak początkująca poetka stała się Sylvią Plath Kinga Michalska
- "Dzienniki" Sylvia Plath. - Jej "Dzienniki" były już wydawane, ale nigdy nie były uzupełnione o różne notatki, które po latach zostały ujawnione. W tym wydaniu mamy pełen obraz, jakim człowiekiem była Sylvia Plath - mówi specjalistka od literatury.
- "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" Roger Moorhouse. - Autor dokładnie opisuje dni kampanii wrześniowej, podsumowuje także jej znaczenie. To książka skierowana głównie do brytyjskich czytelników.
- "Czarnobyl. Spowiedź reportera" Igor Kostin. - W tym roku wyszło wznowienie tej publikacji, ale to bardzo ważna książka, świadectwo fotoreportera, który robił zdjęcia kilka godzin po wybuchu reaktora.
Literatura piękna, problemy społeczne i wykreowana rzeczywistość
- "Miedziaki" Colson Whitehead. - Autor poruszył w tej powieści problem rasizmu, segregacji rasowej. To problem z którym Ameryka wciąż się mierzy - ocenia Kinga Michalska. - Tu przedstawiona jest historia dwóch przyjaciół, nastolatków w zakładzie poprawczym gdzie mają się resocjalizować. Jednak właśnie tam doświadczają samych najgorszych rzeczy. To przykry i brutalny obraz Ameryki - dodaje
- "Ocalisz życie, może swoje własne" Flannery O'Connor. - To cykl opowiadań. Autorka pokazuje Amerykę głębokiego południa, prezentuje jak miejsce urodzenia wpływa na bohaterów.
- "Trafikant" Robert Seethaler. - Autor to twórca austriacki, a jego opowieść sięga Wiednia lat 30., gdy miasto powoli zaczyna się przygotowywać do II wojny światowej. Seethaler pięknym językiem opowiada o samotności, wykluczeniu, dojrzewaniu, wszystkim tym, co interesuje czytelników - ocenia gość Czwórki.
- "Syrena i pani Hancock" Imogen Hermes Gowar. - To opowieść sięgająca awanturniczych historii z XVIII wieku. Do kupca, który stracił statek puka kapitan, który oferuje mu syrenę - zdradza Kinga Michalska.
Ostatnią kategorią książek, w podsumowaniu 2019 roku Kingi Michalskiej jest:
Nietypowe thrillery i książki młodzieżowe:
- "Znikająca ziemia" Julia Phillips
- "Dzikie serca" Suzanne Young
- "Fale" AJ Dungo
- "Pod powierzchnią" Daisy Johnson
Dlaczego akurat te książki poleca Kinga Michalska? Co ją zachwyciło w tych tytułach? O tym w rozmowie z audycji "Stacja Kultura".
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Damian Sikorski
Gość: Kinga Michalska
Data emisji: 31.12.2019
Godzina emisji: 11.24
pj