Zaczynamy od serialu "Atypowy", którego czwarty sezon właśnie wszedł na ekrany. To kontynuacja opowieści o nieco autystycznym Samie, który w tym sezonie rozpoczął studia, wyprowadził się z domu i podejmuje samodzielne życie. - To, co wyróżnia ten serial od innych obrazów o nastolatkach, to ciepło, jakie z niego płynie - mówi Maciek Kędziora. - "Atypowy", mimo podejmowania ważnych tematów, bardzo realistycznego budowania narracji otula nas kocykiem przyjemności i nie inaczej jest w czwartym sezonie.
12:26 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 15.07.2021.mp3 Maciek Kędziora ocenia dla nas seriale (Stacja Kultura/Czwórka)
Dotychczas fabuła opierała się na jednym bohaterze - Samie, dla którego inni stanowili tło. W tym sezonie pojawiają się coraz wyrazistsze postaci, których wątki budowane są coraz pełniej, a jedną z nich jest siostra głównego bohatera Casey. - Wydaje się, że czwarty sezon zamyka ten krąg opowieści, bo Netflix zapowiedział, że to będzie sezon ostatni i rzeczywiście widzimy bardzo radosne i szczęśliwe zwieńczenie całości - opowiada krytyk.
Źr. YouTube/Atypowy: sezon 4 | Oficjalny zwiastun | Netflix
Nieprzyjemna i fascynująca Kate Winslet w Mare z Easttown
Kolejny serial to "Jak zostać tyranem?", obraz o znanych dyktatorach. Pierwszy odcinek opowiada o Hitlerze. - Myślę, że ten serial jest naciągany formą, ale nie treścią. Ja tę serię szanuję za brak europocentryzmu przy narracjach historycznych, bo pojawiają się nie tylko Hitler i Stalin, ale również Mu’ammar Kadafi, Saddam Husajn, o których dowiadujemy się więcej, niż wiedzieliśmy do tej pory - opowiada gość audycji.
Jak mówi gość audycji, serial może stanowić poniekąd lekcję historii i WOS-u, bowiem animacje, za których pośrednictwem jest częściowo wykonany, obrazują faktyczną grozę działań tyranów i rządów autorytarnych. - Nie ma tutaj taniej sensacji. Jest to pigułka historyczna z życiorysów każdego z dyktatorów, o których mówi serial - podsumowuje Maciek Kędziora.
Źr. YouTube | How to become a tyrant | Trailer (2021)
"My, obywatele" to animowana opowieść o amerykańskim społeczeństwie i o tym, z czego jest zbudowane. - Obowiązkowa pozycja dla adeptów amerykanistyki. Pięciominutowe odcinki, czyli wideoklipy obrazują konkretne aspekty życia amerykańskiego społeczeństwa - mówi rozmówca Anny Hardej. - Od sądów, przez procesy, do pierwszej poprawki czy do konstytucji. O ile brzmi to nudno, to oglądanie tych animacji jest absolutnie fascynujące. Do mojego ulubionego odcinka zaliczam kota śpiewającego o podatkach.
Serial współprodukowała była para prezydencka, czyli Barack i Michelle Obama, a założeniem animacji ma być aktywizacja społeczna amerykańskich obywateli. Co ciekawe, do każdego filmiku amerykańscy artyści skomponowali tematyczne piosenki, które zapadają w pamięć i podbijają listy przebojów.
Źr. YouTube/We The People | Official Trailer | Netflix
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Anna Hardej
Gość: Maciek Kędziora
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 10.15
aw