"Inny rodzaj zła" Andrew Wilsona to kryminał, którego bohaterką jest sama Agatha Christie. Jak opowiadała Kinga Michalska w czasie, gdy zaczyna się rozgrywać akcja powieści, główna bohaterka mierzy się z trudnymi wydarzeniami w życiu osobistym. - Kulminacją tych wydarzeń było głośne zniknięcie pisarki, o którym rozpisywała się ówczesna prasa - mówiła gość Czwórki.
W powieści Andrew Wilsona w mroźny styczniowy dzień 1927 roku słynna pisarka wypływa w rejs luksusowym statkiem na Wyspy Kanaryjskie. Zostaje jednak poproszona przez brytyjskie służby o wyjaśnienie zagadkowego zniknięcia i śmierci jednego z ich agentów. - Okazuje się, że to nie jedyna zbrodnia w tym czasie - mówiła Kinga Michalska. - Christie jest także świadkiem samobójstwa kobiety, która rzuca się z burty transatlantyku do morza, jednak z czasem okazuje się, że te dwie zbrodnie są ze sobą powiązane - opowiadała gość Czwórki.
Połączenie fantazji z... prawdziwą historią
Autor Andrew Wilson - jak tłumaczyła Kinga Michalska - postanowił w swojej twórczości "łączyć to, co prawdziwe z tym, co podpowiada mu wyobraźnia". - W swojej drodze pisarsko-publicystycznej studiował literaturę angielską, a potem ukończył podyplomowe studia dziennikarskie - opowiadała Kinga Michalska. - Jako pisarz rozpoczął karierę fabularyzowaną biografią Patricii Highsmith, znanej w Polsce z tytułu "Utalentowany pan Ripley". Po tym wydawnictwie Andrew Willson szybko stał się specjalistą od "nietypowych biografii". Napisał m.in. o pasażerach z Titanica, którzy ocaleli z tragedii, stworzył także książki z Agathą Christie w roli głównej - wyliczała Kinga Michalska.
09:54 czwórka wilson 2022_02_08-11-35-16.mp3 O książce "Inny rodzaj zła" Andrew Wilsona opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>
Agatha Christie jak Hercules Poirot czy panna Marple?
Jak się okazało, rok 1926 był bardzo trudny w życiu Agathy Christie. - Jej matka zmarła, a brat popadł w uzależnienie, edytor nie chciał wydać kolejnej powieści, a mąż porzucił ją dla innej kobiety. W grudniu zaginęła na 11 dni, a to zniknięcie do dziś nie jest wyjaśnione - podkreślała Kinga Michalska. - Andrew Wilson proponuje jedno z możliwych rozwiązań tej zagadki.
Jak opowiadała gość Czwórki, pisarz zastanawia się, jak mistrzyni kryminału sama poradziłaby sobie ze śledztwem i czy wykorzystałaby metody, które stosuje w swoich książkach. - Czy byłoby jej bliżej do Herculesa Poirota, czy panny Marple - pyta retorycznie Kinga Michalska. - Wiemy jednak, że Christie lubiła pannę Marple, a za Poirotem zdecydowanie nie przepadała, więc pewnie do pierwszej bohaterki byłoby jej bliżej - podkreślała. - W tej książce mamy jednak cały wachlarz postaci: mężczyzn uchodzących za bogatych, a jednak na skraju bankructwa, starsze panie, które - wydawać by się mogło - zanudzają otoczenie swoimi opowieściami, a potem okazuje się, że jednak ich słowa są ważne, czy panny na wydaniu poszukujące bogatych kawalerów - wyliczała. Poza tym mamy tu bardzo charakterystyczną dla powieści Agathy Christie luksusową atmosferę, a także "zagadkę zamkniętego pokoju" - bohaterowie znajdują się w jednym miejscu i wiadomo, że jeden z nich jest sprawcą zbrodni - tłumaczyła.
Posłuchaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Kinga Michalska
Data emisji: 08.02.2022
Godzina emisji: 11:40
kd