FestivALT nie boi się trudnych pytań

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:56
FestivALT działa na styku sztuk wizualnych, aktywizmu i edukacji. Nie boi się trudnych pytań, podejmowania tematów, które odnoszą się do złożoności polsko-żydowskich relacji w dzisiejszej Polsce. 
Szabat to dla społeczności żydowskiej zawsze wyjątkowe wydarzenie, święto. FestivALT otworzy Szabat Otwarcia
Szabat to dla społeczności żydowskiej zawsze wyjątkowe wydarzenie, święto. FestivALT otworzy "Szabat Otwarcia"Foto: BigNavik/Shutterstock

Organizatorzy FestivALTu zapraszają w dniach 24 czerwca - 3 lipca do Krakowa i Chrzanowa. - Jesteśmy kolektywem twórców, artystów i naukowców, który powstał w 2017 roku - mówi Magda Rubenfeld-Koralewska, jedna z organizatorek wydarzenia. - To międzynarodowa grupa żydowskich twórców i działaczy, która dostrzegła potrzebę stworzenia alternatywnej przestrzeni, w której moglibyśmy rozmawiać o trudnych tematach - dodaje. 

W tym roku głównym tematem wszystkich wydarzeń jest "Arjiv/Archiwum". - To nasz parasol, który obejmuje wszystkie wydarzenia FestivALTu - mówi gość Kasi Dydo. - Żyjemy w czasach, w których rzeczywistość bardzo szybko się zmienia. Zarówno pandemia, jak i wojna uświadomiły nam, że nie możemy liczyć na to, że kolejny rok będzie podobny do poprzedniego. Jedna z edycji FestivALTu nie mogła się odbyć, i wcale nie wiemy, czy kolejna się odbędzie. Z tych względów zadajemy sobie pytanie, jaki ślad pozostawią nasze działania, nasze wydarzenia, jak zapiszą się w naszej historii, tożsamości, pamięci - dodaje. 

Wśród tematów poruszanych na festiwalu padną pytania o tożsamość, o ponadpokoleniową traumę, organizatorzy chcą też zwrócić uwagę na opresyjność państwa wobec jednostki w kontekście uzgadniania płci. - Zaglądamy też do muzycznego archiwum, wydobywamy stamtąd operę "Robert Diabeł" niemieckiego kompozytora Giacomo Meyerbeera, który został "schowany do szafy" w efekcie rozpętanej przez Wagnera antysemickiej nagonki - mówi organizatorka. - Dotykamy bardzo różnych złożonych tematów - dodaje. 

Jednym z wydarzeń festiwalu jest niezwykle ważna wystawa "Taka wiosenna noc", która już trwa. - Ekspozycja miała swój wernisaż podczas festiwalu Krakers, jednak wciąż można ją oglądać i włączamy ją w program naszego wydarzenia - mówi gość Kasi Dydo. - To wystawa artystów ukraińskich przebywających wciąż na Ukrainie. Kuratorowana przez artystkę Kamilę Czosnek i Hannę Shumską. Ta ekspozycja to historia opowiedziana głosami artystów, którzy przebywają na Ukrainie, odnosząca się do tego, jakie rzeczy wybrzmiewają lub nie w mediach, jakie są przeinaczenia. Od początku wojny dajemy im pole do rozmowy - dodaje. 

Główne wydarzenia FestivALTu rozpoczną się 24 czerwca od "Szabatu Otwarcia". Organizatorzy na tę uroczystą kolację, która dla żydów zawsze jest świętem, zapraszają każdego, niezależnie czy jest członkiem społeczności żydowskiej, czy nie. - To będzie wyjątkowe wydarzenie, będą błogosławieństwa, będą rozmowy. Będą artyści, my i publiczność - zaprasza gość Czwórki.


Posłuchaj
07:36 czwórka pierwsze słyszę 20.06.2022.mp3 Na FestivALT zaprasza Magda Rubenfeld-Koralewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Gość Czwórki zwraca też uwagę na wystawy: "Z ciemności - Archiwum a Czasy Współczesne. Aspekty Pamięci" Renaty Guzery oraz "8 Kobiet" Ewy Cieniak. - "8 kobiet" to wystawa, na której dowiemy się, że współczesne polsko-żydowskie kobiety mają bardzo złożoną tożsamość. Celem tej ekspozycji jest przybliżenie współczesnej społeczności żydowskiej - mówi rozmówczyni Kasi Dydo. - Zobaczymy osiem wyhaftowanych kobiecych portretów - dodaje. 

Z pracami Ewy Cieniak mogą spotkać się też wszyscy ci, którzy wybiorą się na warsztat "O_KRĄG", gdzie artystka zaprezentuje techniki, których używa, pokaże na żywo, jak stworzyć haftowany portret. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ewa Cieniak (@ewac)

Na festiwalu nie zabraknie gości z zagranicy. Toboron Waxman, Kanadyjczyk o polskich korzeniach, przedstawi performance "Gender Diasporist". Zostaną zaprezentowane dwa filmy: "Arjiv" Juliety Lande i "This is home" Dany Levy. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Magda Rubenfeld-Koralewska (jedna z organizatorek FestivALTu)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 11.39

pj

Czytaj także

Żonkile i Beethoven na 75. rocznicę powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:08
19 kwietnia, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie zabrzmi m.in. IX symfonia Beethovena. - Ten wybór dla wielu nie jest oczywisty - mówi Karolina Sakowicz. - To jest nasz gest w stronę pomysłu, jaki miała Żydowska Orkiestra Symfoniczna i chór Szir - dodaje. 
rozwiń zwiń