Design, muzyka, manga i książki - co ciekawego w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 08:15
W audycji m.in. porozmawiamy o Poznań Design Festiwal, sprawdzimy co w świecie mangi i opowiemy o ekologicznym albumie "Jak malować ogień" Natalii Przybysz. 
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: shutterstock

Program zaczniemy od zaproszenia na Poznań Design Festiwal. Hasłem tegorocznej edycji jest "Dobrostan". Podczas Poznań Design Festiwal lokalni designerzy, ale też goście z Warszawy, Katowic, Krakowa i Szczecina, przyjrzą się pojęciu dobrostanu, szczególnie istotnemu w tak dramatycznie szybko zmieniającej się rzeczywistości. Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad przejawami dobrostanu w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku.

W Stacji Kultura opowiemy także o wystawie dzieł Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja jest okazją wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku. Na wystawie prezentowanych jest niemal czterdzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA. Warto dodać, że jednocześnie odbywa się wystawa Tamary Łempickiej w Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie.

W audycji także historia mangi i anime, na którą zaprasza Weronika Puszkar. Tym razem zajrzymy do mangi Touch. Fabuła koncentruje się wokół trzech postaci - Uesugi Kazuyi, jego starszego brata bliźniaka Tatsuyi oraz Asakury Minami. 

W drugiej części programu, w cyklu winylowe "Białe Kruki", powiemy o ekologicznej płycie "Jak malować ogień" Natalii Przybysz z 2019 roku. Wersja winylowa powstała z odpadów po produkcji innych płyt. Również płyty CD powstały w bardziej ekologicznym procesie produkcyjnym. Zrezygnowano w nich bowiem z aluminium odpowiadającego za charakterystyczny srebrzysty kolor płyt. Stąd płyta jest przezroczysta. Opakowanie płyt natomiast powstało z papieru pochodzącego z recyklingu oraz folii wytworzonej z kukurydzy. O walorach artystycznych i ekologicznych płyty opowie Gosia Jakubowska.

Przed południem zapraszamy na cykl książkowy. Tym razem Kinga Michalska opowie o debiucie Faridah Àbíké-Íyímídé - brytyjskiej pisarki pochodzenia nigeryjskiego. "As pik" to powieść dla młodzieży poruszająca problemy dyskryminacji, odrzucenia przez środowisko i walki z wszechobecnym hejtem. Dwoje uczniów Prywatnej Akademii Niveus, Devon Richards i Chiamaka Adebayo, walczy z anonimowym prześladowcą - krótko po nominacji na szkolnych prefektów ktoś zaczyna ujawniać ich sekrety, podpisując się w wiadomościach jako "As".


Zobacz także:

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (20.09) po godz. 10.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo

aw

Czytaj także

Natalia Kukulska o "MTV Unplugged": ten koncert był niczym święto

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 11:30
Z okazji 25. rocznicy premiery "dorosłego" debiutu, którym był album "Światło", Natalia Kukulska zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Teraz pojawiło się wydawnictwo pod tym samym tytułem, które jest zapisem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sophie Haydock z książką "Marzenie panny Benson". Rzuć wszystko i spełniaj marzenia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 10:00
Książka brytyjskiej pisarki Rachel Joyce "Marzenie panny Benson" to - jak mówiła Kinga Michalska - brawurowa opowieść, pełna emocji, celnych spostrzeżeń i humoru o dwóch całkowicie różnych kobietach, które wyruszają razem w podróż w poszukiwaniu mitycznego złotego chrząszcza.  
rozwiń zwiń