Leśmianowski spektakl w wyjątkowej oprawie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 15:30
W tym roku przypada 146. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana, poety miłości i natury. Z tej okazji Beata Jewiarz zaprezentuje na scenie spektakl "Natura ludzka" w oprawie muzycznej przygotowanej przez Envee'ego i graficznej autorstwa Justyny Stoszek. Pragnie pokazać, że poezja nie jest "ramolska". 
Bolesław Leśmian
Bolesław Leśmian Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dziś poezja nie cieszy się zbyt dużą popularności, nie sięgamy po nią zbyt często. Beata Jewiarz, autorka koncepcji spektaklu "Natura ludzka", pragnie to zmienić. 

- Poezja dotyka najważniejszych emocji. W przypadku Bolesława Leśmiana dotyka miłości, bo to poeta miłości, ale też poeta, który fascynował się naturą w sposób szczególny, nie traktował jej jako tła do opowieści, a czynił podmiotową - podkreśla gość Czwórki. - W naszym spektaklu "Natura ludzka" mamy przepiękny wiersz "Osoka", który symbolicznie oddaje tę filozofię Leśmiana. Król Osoka zakochuje się w wierzbie i pojawia się pytanie, czy ta miłość między wierzbą a człowiekiem jest możliwa. Okazuje się, że tak. W jaki sposób? Tego można się dowiedzieć w naszym spektaklu - dodaje. 

Gość Kasi Dydo zaznacza, że dziś, gdy jesteśmy zabiegani, poezja może nam pomóc zrozumieć albo nazwać to, co czujemy, i zatrzymać się przy emocjach. - Warto zatrzymać się, choćby przy okazji rocznicy urodzin ulubionego poety, przeczytać wiersz. A jest z czego wybierać - przekonuje. 

Leśmian nieobecny

Wielu z nas zna wiersz "W malinowym chruśniaku", jednak często na tym nasza znajomość twórczości Bolesława Leśmiana się kończy. - Poezja Leśmiana jest w krótkim fragmencie ujęta w szkolnej podstawie programowej, ale dla większości z nas tu zamyka się opowieść o Leśmianie - mówi Beata Jewiarz. - Pisał o miłości pięknej, zmysłowej, spełnionej, intymnej, ale też o naturze, zajmował się dialogiem z bogiem, tym, co jest po śmierci, po co jest życie. Miał poczucie humoru, dotykał tematów poważnych, ale też pozwalał sobie na ironię i satyrę - dodaje. 


Posłuchaj
13:50 czwórka stacja kultura 17.01.2023.mp3 O poezji, Bolesławie Leśmianie i spektaklu "Natura ludzka" opowiada Beata Jewiarz (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ukraina, natura, Warszawa, teatr

W biografii Bolesława Leśmiana możemy odkryć kilka miejsc i motywów niezwykle istotnych dla jego twórczości. - Poeta urodził się w Warszawie, jednak po śmierci matki przeprowadził się wraz z ojcem, bratem i siostrą do Kijowa. To dramatyczny rozdział w jego życiu, pożegnanie z mamą, zmiana miejsca zamieszkania - opowiada gość Czwórki. - W Kijowie jednak nawiązuje nowe przyjaźnie, zafascynowany jest naturą okolic miasta i prowincji. Po studiach prawniczych znów zmienia miejsce zamieszkania. Wraca do Warszawy, potem wyjeżdża do Paryża, potem znów do Warszawy i jeszcze raz do Paryża. Następnie mieszka w Hrubieszowie, Zamościu. Ostatnie dwa lata życia spędza w Warszawie, jego adres to Marszałkowska 17 - dodaje. 

Warto wiedzieć, że Leśmian był też ogromnym fanem teatru. Współtworzył Teatr Artystyczny w Warszawie, chciał go zmieniać, pisał sztuki, reżyserował. - Jednak forma teatru, którą proponował, była mało komercyjna, jego koledzy podkreślali, że teatr musi na siebie zarabiać. Leśmian wycofał się z tej działalności - zdradza Beata Jewiarz. - Kolejną przygodę z teatrem miał w 1916 roku, w Łodzi, gdzie Wojciech Orliński zaproponował mu stanowisko kierownika literackiego - dodaje. 

"Natura ludzka". Leśmian w nowej odsłonie

Spektakl "Natura Ludzka" stworzony został na podstawie wierszy poety. Towarzyszą im muzyka, grafika i ruch. - Za muzykę odpowiada Envee, czyli Maciej Goliński, znany producent. On wyczarowuje piękne światy. Grafika zaś to dzieło Justyny Stoszek, wspaniałej artystki, która świetnie czuje naturę - podkreśla gość Kasi Dydo. - Ruch do spektaklu wprowadza Iza Chlewińska. To połączenie poezji z ruchem daje superkombo. Nigdzie tego nie zobaczycie, bo takich rzeczy się nie robi - zaznacza. 

Spektakl "Natura ludzka" będziemy mogli zobaczyć 21 stycznia w Ośrodku Kultury Ochoty Warszawa lub w późniejszym, majowym terminie na Dniach Leśmianowskich w Iłży. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Beata Jewiarz 

Data emisji: 17.01.2023

Godz. emisji: 11.35

pj/kor