- XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbył się w Zamościu w dniach 16-19 czerwca.
- W konkursie rywalizowało 16 spektakli telewizyjnych i 28 produkcji radiowych.
- Nagrodami Grand Prix uhonorowano słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego
- Jurorzy Marek Kochan i Andrzej Mastalerz przyznali, że wybór laureata Grand Prix w tym roku nie był łatwy.
22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Wydarzenie pełne magii, wzruszeń, wyjątkowych momentów pozostanie w pamięci fanów słuchowisk i telewizyjnych spektakli. O Grand Prix rywalizowało 16 produkcji telewizyjnych i 28 radiowych (w tym 9 w kategorii dla dzieci). Decyzjami jury głównymi nagrodami festiwalu uhonorowano słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Reżyser nagrodzonego słuchowiska, Mikołaj Szczęsny, powiedział, że opowiada ono o wyzwaniach, przed jakimi stawali twórcy w czasach komunistycznych. - To jest nasza praca, żeby przenieść kogoś, kto nie ma pojęcia, jak wtedy wyglądało życie w Polsce - do tamtej grozy, do tamtych czasów, do tego systemu - wyjaśniał.
Do festiwalowego konkursu słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" zgłosiło Radio Łódź.
02:39 czwórka stacja kultura 20.06.2023.mp3 Przyznano nagrody Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2023" (Stacja Kultura/Czwórka)
Na kilka godzin przed wręczeniem nagród jurorzy mówili o trudnych decyzjach, jakie przypadły im w udziale. Aktor i reżyser radiowy Andrzej Mastalerz zaznaczył, że często przy wybitnych słuchowiskach wybór najlepszego z nich to kwestia gustu. - To zawsze jest trudne zadanie - powiedział. - Pewnie są czasem sytuacje ewidentne, gdy coś jest wyjątkowe, i trudno tego nie docenić. Wybór 19-20 słuchowisk z niemal setki nie jest łatwy. I jeszcze trzeba je sprawiedliwie nagrodzić.
Juror podkreślił, że każdy w jury ma swój gust i te upodobania nie są identyczne. - Nie mamy żadnych zastrzeżeń warsztatowych do tych realizacji, więc wchodzi już kwestia gustu - przyznał, a decyzja o nagrodzie ma swoje konsekwencje. - To też jest nasza odpowiedzialność. My w pewien sposób kreujemy gusty. Mówimy: "to jest dobre, a to nie". Takie jurorowanie nie jest rzeczą prostą.
Czytaj także:
Marek Kochan, juror w konkursie słuchowisk radiowych, pisarz i reżyser radiowy, zwrócił uwagę na różnorodność tematów radiowych produkcji, na te nawiązujące do Roku Romantyzmu i te, które trudniej sklasyfikować. Podkreślił bardzo wysoki poziom form powstałych w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia.
02:53 czwórka stacja kultura 19.06.2023 dwa teatry.mp3 Trudna decyzja stała przed jurorami "Dwóch Teatrów" 2023 (Stacja Kultura/Czwórka)
Patronem tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry" był m.in. Aleksander Fredro, dlatego na scenie zamojskiego Domu Kultury artyści w strojach z epoki romantyzmu odgrywali najbardziej znane fragmenty sztuk polskiego komediopisarza.
Spośród telewizyjnych przedstawień za najlepsze uznano spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Nagrodę imienia Ireny i Tadeusza Byrskich - za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego - dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia otrzymały: słuchowisko Radia Koszalin "Fedrus. Pisarz niewolnik" Jarosława Banasia i słuchowisko Radia Kraków "Porwanie Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego.
Bartłomiej Topa został uznany za najlepszego aktora za rolę w słuchowisku "Sidła" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Najciekawszą rolą kobiecą uznano kreację Grażyny Misiorowskiej w słuchowisku "Stara kobieta wysiaduje" wg Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego.
***
Festiwal "Dwa Teatry" to prawdziwe święto teatru radia i telewizji, które stało się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju. Wszystkie konkursowe propozycje oraz zaproszenia, transmisje i zapisy audycji specjalnych znajdą Państwo w serwisie dwateatry.polskieradio.pl.
Na XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" zaprosiliśmy do Zamościa!
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Materiał: Klaudia Dadura
Data emisji: 19.06.2023, 20.06.2023
Godzina emisji: 10.49
pj