Festiwal "Survival". Sztuka współczesna może być dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 13:14
Wystawa sztuki współczesnej, program Sceny społecznej oraz after party - to wszystko w nieprezentowanych dotychczas szerszej publiczności przestrzeniach dawnej Zajezdni Popowice we Wrocławiu.
Co zobaczymy na wystawie we Wrocławiu?
Co zobaczymy na wystawie we Wrocławiu?Foto: Shutterstock.com
  • Czym jest "Survival" i jak wygląda wystawa sztuki współczesnej dla osób w każdym wieku?
  • Dlaczego w najbliższych dniach warto odwiedzić Wrocław?
  • Niebanalne przestrzenie Zajezdni Popowice. To duma Wrocławia?

Jak przekonywały kuratorki wydarzenia w Czwórce, "machina ruszyła i nie da się jej zatrzymać". - Jesteśmy w pełnym ferworze pracy. Jeszcze wiele mamy do zrobienia, ale ten festiwal musi się odbyć i musi być dobrze - opowiadały Małgorzata Miśniakiewicz i Ewa Pluta. Hasłem tegorocznej, 21. odsłony wydarzenia jest "Erzac". - To słowo, które pochodzi z języka niemieckiego i oznacza taki "tymczasowy wojenny produkt zastępczy". W języku polskim jednak używa się go metaforycznie - przekonywały w Czwórce. - To określenie w ogóle nie straciło w Polsce na aktualności, a wręcz w ostatnich latach jego znaczenie się rozszerzyło. Można stworzyć "erzac" produktu spożywczego, ale także wolnych mediów. Dzięki takim "erzacom" można manipulować milionami ludzi. 

"Erzac" to zdaniem gości Czwórki nieodłączna część sztuki. - Podróbki trwają w sztuce tak samo długo, jak koncepcja oryginału. Jeśli jest oryginał, z pewnością musi być i podróbka. Podróbki funkcjonują potem jako autonomiczne prace, nierzadko o walorach równych oryginałowi albo wręcz lepszych - podkreślały. 

Co wydarzy się we Wrocławiu 23 czerwca?

Wydarzenie wystartuje już 23 czerwca i potrwa cztery dni. To prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy lubią obcować ze sztuką w nieoczywistych okolicznościach. Jak zapewniają organizatorzy, to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi w opuszczonych budynkach na terenie Wrocławia".

- Zajezdnia Popowice nie jest przypadkowym miejscem, ale bardzo szczególnym. To największa z zachowanych we Wrocławiu zajezdni. Powstała na początku XX wieku i wówczas była supernowoczesna - mówiły Małgorzata Miśniakiewicz i Ewa Pluta.

Sztuka współczesna może być dla wszystkich

Ambicją organizatorów jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Dlatego, jak przekonują goście Czwórki, coś dla siebie w tym wydarzeniu z pewnością znajdą wszyscy, "bez względu na wiek, rodzaj niepełnosprawności, poglądy czy wiedzę na temat prezentowanych dzieł".

- Jak co roku sztuka prezentowana na "Survivalu" będzie bardzo różnorodna. Nie nastawiamy się na jedną konkretną formę - przekonywały Małgorzata Miśniakiewicz i Ewa Pluta. - Będą prace wideo, ale też kilka naprawdę niesamowitych instalacji zaprojektowanych specjalnie do tych przestrzeni.

Posłuchaj
10:09 survival_PR4_AAC 2023_06_21-10-15-26.mp3 Co będzie się działo podczas tegorocznego "Survivalu"? (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Małgorzata Miśniakiewicz i Ewa Pluta (kuratorki wydarzenia)

Data emisji: 21.06.2023

Godzina emisji: 10.49

kd

Czytaj także

Daktyloskopia na ekranie - obalamy mity kryminalistyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 19:20
Zbieranie linii papilarnych na miejscu przestępstwa często pojawia się w filmach i serialach kryminalnych. Daktyloskopia jako narzędzie zabezpieczenia i badanie śladów odcisków palców jest bardziej złożona, niż jest to w nich pokazywane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń