Kameralne Lato 2023 pod hasłem "Freedom". Tak filmowcy czują wolność

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 13:49
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato w ciągu ostatnich 15 lat stały się ważnym punktem w kalendarzu Radomia. To okazja na wzięcie udziału w bezpłatnych projekcjach filmowych, warsztatach i debatach z twórcami oraz miłośnikami kina krótkometrażowego. To także sekcje konkursowe, które od ubiegłego roku odbywają się pod nazwą Freedom Film Festival.
Kadr z ubiegłorocznego festiwalu kameralne Lato.
Kadr z ubiegłorocznego festiwalu kameralne Lato. Foto: Mat. pras./Przemysław Skrzydło
  • Jak festiwal Kameralne Lato zmienia się w "Freedom Film Festiwal"?
  • Jakie filmy zobaczymy podczas festiwalu filmowego w Radomiu?
  • Warsztaty, spotkania z twórcami - dlaczego warto odwiedzić Kameralne Lato?

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato to wydarzenie, które czyni z Radomia mazowiecką stolicę kina. W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz 16., tym razem pod hasłem "Freedom". Impreza wystartowała już 4 lipca. - Pokazy filmowe właśnie się na dobre rozkręcają, od dwóch lat minimalnie zmieniamy formułę festiwalu - opowiadał w Czwórce Łukasz Adamski, dyrektor artystyczny Kameralnego Lata.

Wolność filmowca. Jak ją widzą twórcy ze świata?

- Przez kilkanaście lat była sekcja polskich filmów krótkometrażowych. Teraz stawiamy na hasło "Freedom" i w ubiegłym roku wprowadziliśmy sekcję międzynarodową do konkursów. Radomska publika dostaje więc szansę obejrzenia filmów krótkometrażowych, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. To obrazy ze Stanów Zjednoczonych, ale także m.in. Azji. Dzięki temu dostrzegamy, jak twórcy z innych zakątków patrzą na wolność, w wymiarze politycznym, osobistym, ale też społecznym. Staramy się selekcjonować te filmy tak, by hasło "wolność" gdzieś w środku zawsze się znalazło. 

Od Jarmusha do Fabijańskiego - co zobaczymy na Kameralnym Lecie?

- Nie jestem przeciwnikiem platform streamingowych, ale format seriali jest powtarzalny i mam czasem wrażenie, że scenariusze są pisane przez sztuczną inteligencję - mówił Łukasz Adamski. - Tymczasem szukamy odpowiedzi na pytania, jak bardzo twórca może być wolny w swoim dziele. Oba filmy, które już pokazaliśmy, czyli "Raport mniejszości" oraz "Ex Machina", można traktować jako filmy nieco prorocze, dotyczące transhumanizmu. W czwartkowy wieczór planujemy pokaz specjalny obrazu "Roving Woman". Lena Góra, która gra główną rolę i jest współproducentem filmu porozmawia o nim z uczestnikami festiwalu. Reżyserem filmu jest Michał Chmielewski. To obraz o wolności, zrobiony w duchu "jarmushowskim", czyli "bierzemy kamerę i ruszamy w drogę" - opowiadał gość Czwórki.

Pojawi się też debiut reżyserski Sebastiana Fabijańskiego, czyli "Hawaje". - To obraz, który obnaża samego Fabijańskiego, mówi, co dzieje się w jego duszy i głowie. Zaprosimy na film krótkometrażowy, a potem spotkanie z twórcą i na finał, jego rapowy występ - zaznaczał Łukasz Adamski. 

Źr. Youtube.pl/Kameralne Lato

W programie festiwalu pojawiły się jednak nie tylko filmy, ale także warsztaty edukacyjne oraz spotkania z twórcami. Zaplanowano się m.in. temat sztucznej inteligencji i przyszłości kina. - Sztuczna inteligencja z pewnością będzie zmieniała świat filmu, pisarzy i scenarzystów. Stoimy na granicy ogromnych zmian cywilizacyjnych, których do końca jeszcze nie rozumiemy i nie dostrzegamy tego, jak bardzo nasze życie się zmieni - tłumaczył Łukasz Adamski. - Być może zobaczymy, czym skończy się nasza "zabawa w Boga" i uzyskanie samoświadomości przez maszyny. To absolutna rewolucja na miarę pojawienia się silnika parowego - podkreślał. 

Posłuchaj
20:29 lato_PR4_AAC 2023_07_05-10-14-43.mp3 O festiwalu Kameralne Lato w Radomiu mówi Łukasz Adamski (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Adamski (dyrektor artystyczny Kameralnego Lata)

Data emisji: 05.07.2023

Godzina emisji: 10.18

kd