- 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Literatury?
- Nie tylko Fredro - na wystawie są też przedmioty ze zbiorów Leopolda Staffa czy Adama Mickiewicza
- Spacery literackie i nie tylko - co poza porcelaną?
- Udało nam się połączyć bardzo szlachetną, ale i historyczną materię z twórczością współczesnych artystów - podkreślała Anna Lebensztejn z Muzeum Literatury. - To materia tak rzadko pojawiająca się na wystawach czasowych w muzeach, że zdecydowanie nie może się "przejeść". Sam urok porcelany, jej kształty, historyczne formy, to wszystko szalenie podoba się odwiedzającym, jest też inspiracją dla wielu artystów.
"Fredro w porcelanie" w eksperymentalnych technikach
"Fredro w porcelanie" w Muzeum Literatury, to ekspozycja, na której studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. "Bańki", "Zapisków starucha", "Ślubów panieńskich", "Bajeczki o osiołku" czy "Małpy w kąpieli". Pokazywane prace mają eksperymentalny charakter. Powstały na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki, a ich autorami są m.in. Weronika Bielecka, Julia Daniluk, Elżbieta Gibulska, Agnieszka Cieślińska-Kawecka, Kimba Frances Kerner, Nika Kiełek, Irena Lawruszko, Katarzyna Lenarczyk, Natalia Lewandowska, Urszula Młynarska, Karolina Zimna-Stelmaszewska, Mateusz Szabłowski, Monika Szlanta, Kinga Wais i Kinga Zębalska.
- Ten projekt realizowany był przez cały rok akademicki. Polegał na odtworzeniu historycznej techniki transferu grafiki na porcelanę. Powstała ona już w VIII we Włoszech, ale rozwinięto ją dopiero w manufakturach XIX-wiecznej Anglii - tłumaczyła Anna Lebensztejn. - Dzięki tej technice można było tworzyć więcej i bardziej skomplikowane wzory, i przenosić je na porcelanę. To przyspieszało pracę w manufakturach. Dziś zapoznawanie się z utworami Aleksandra Fredry i szukanie w nich elementów mało obecnych w społecznej świadomości było ciekawym doświadczeniem dla studentów - podkreślała.
Ekspozycja na urodziny Aleksandra Fredry. Co zobaczymy?
Aleksander Fredro to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. W tym roku mija 230. rocznica jego urodzin i to stało się jednym z pretekstów do stworzenia tej ekspozycji. Zobaczymy tu m.in. gabinet samego Fredry. - Prof. prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka przeniosła to pomieszczenie na historyczną porcelanę. Na jednym z historycznych półmisków umieściła ilustrację z kłosów - mówiła gość Czwórki. - Mamy też dużo oryginalnych przedmiotów, należących do innych pisarzy i poetów. To m.in. oryginalny kałamarz Adama Mickiewicza, różnego rodzaju elementy porcelanowe ze zbiorów Jerzego Andrzejewskiego, czy Leopolda Staffa. Jest tu także zegar Aleksandra Fredry.
18:20 fredro_PR4_AAC 2023_07_12-11-16-18.mp3 O wystawie "Fredro w porcelanie" opowiada Anna Lebensztejn (Stacja Kultura/Czwórka)
Nie tylko porcelana - śladami Aleksandra Fredry
Wystawa wystartowała 6 lipca i potrwa aż do 27 sierpnia. Poza ekspozycją w Muzeum Literatury odbędzie się także kilka wydarzeń towarzyszących. Będzie to m.in. Spacer Literacki z Justyną Bargielską, pisarką i poetką. - Zabierze nas w podróż, które zacznie się przy liceum im. Aleksandra Fredry. W niedzielę zaprosimy do Fredrowskiego Klubu Książki, który poprowadzi Natalia Malek. Przez cztery weekendy będziemy czytać i analizować książki, które podejmują wątki z twórczości Aleksandra Fredry - wyliczała. Odbędą się też spacery varsavianistyczne śladem XIX-wiecznych teatrów, weekendowe warsztaty plastyczne, oprowadzania kuratorskie czy śniadania z książką.
Zegar Aleksandra Fredry - ze zbiorów Muzeum Literatury/mat. pras.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Anna Lebensztejn (koordynator wystawy, Dział Sztuki Muzeum Literatury "Fredro w porcelanie")
Data emisji: 12.07.2023
Godzina emisji: 11.15
kd